Felfedték Goya egyetlen Hollandiában őrzött képének titkát

Képző

(MTI) A rejtett portré nagy valószínűséggel Bonaparte József magas rangú katonatisztjét ábrázolja. Bonaparte József, Napóleon legidősebb fivére nápolyi, majd spanyol király volt. Az amszterdami Rijksmuseum és a madridi Prado közös vizsgálata alapján a szakemberek arra következtettek, az "árnyékképen" látható férfi a Bonaparte József alapította lovagrend tagja. Először még azt sem tartották kizártnak, hogy maga a spanyol király látható rajta, ez a feltevés azonban megdőlt, amikor észlelték, hogy a portrén szereplő férfi testtartása meglehetősen informális és más Napóleon-ábrázolásokra jellemző jegyek is hiányoznak róla.
 

A szakemberek végül két lehetséges történelmi alakra szűkítették a kört, Goya történelmi dokumentumok szerint ismerte is az egyik katonatisztet. "Soha nem fogjuk tudni biztosan, ki van a képen, de elég, hogy leszűkítettük néhány emberre" ? fogalmazott Duncan Bull, a Rijksmuseum egyik szakértője.
 
Az ismert arckép alatt rejtőző portré 1809 és 1813 között készülhetett, Don Ramón Satué arcmása egy évtizeddel később fedte el. A vászon az 1813-as francia okkupáció után is a festőmester birtokában volt, vélhetően jobbnak látta, ha az eredeti portréra egy másikat visz fel, hogy védje magát a Bonaparte József elűzése után hosszasan uralkodó VII. Ferenc abszolutista uralmától. 
 
 
A festmény jelenleg a rotterdami Boijmans Van Beuningen múzeumban látható, 2013-ban tér vissza Amszterdamba, a Rijksmuseumba. A Röntgen-vizsgálat segítségével felfedett portré a Rijksmueum honlapján megtekinthető.