Felújítások a Budai Várban

Kultpol

A palotaegyüttes felújítása 1948-68 között lezajlott és fokozatosan kialakult benne a nemzeti kulturális központ jelleg: felköltözött az Országos Széchenyi Könyvtár, a Budapesti Történeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria.
Jóllehet, vannak még megoldásra váró feladatok, időközben visszakapta eredeti szépségét a Sándor-palota is, és immáron egy éve annak, hogy a Várszínházba költözött a Nemzeti Táncszínház.
A világörökség részévé nyilvánított Budai Vár több helyszínét kell még feljavítani, rekonstruálni. A Mátyás templom teljes felújításának költségeit 4 milliárd forintra becsülik a szakemberek.

A Dísz téri egykori Honvédelmi Minisztérium ... ... és főparancsnokság épülete
A templomnak különösen a freskói vannak veszélyben a beázások miatt, és már kőomlás is előfordult. A közelmúltban újabb részét kellett lezárni, mert az életveszélyt jelent a közelében sétálókra.

A Szent György tér nyugati oldalának rendbehozatalához már tavaly megszülettek a tervek, amelyek alapján a romok egy része megmaradna, a várfal mentén pedig többszintes sétány épülne.
A Vár nyugati fala alatt, a Csikós-udvarban pedig hétszáz férőhelyes mélygarázst terveztek. A budai Várgondnokság Kht. már csak az építési engedélyre vár - tudta meg a Terasz Szamkó Katalin igazgatónőtől.

Felújításra és funkcióra várva...
A Dísz téri egykori Honvédelmi Minisztérium (fotó) és főparancsnokság romos épületén még ma is láthatók a háborús sérülések. Mivel eredeti funkcióját ma már nem kaphatja vissza, a szakemberek a második világháború óta találgatják, mi legyen a sorsa.
Az építész szakmát mindig is foglalkoztatta a kérdés, majd 1993-tól a budai Várgondnokság Kht. vette kezébe az ügyet. Minden pályázatnál alap feltételként határozták meg, hogy a leendő intézmény funkciója mindenképpen a turizmussal összefüggő legyen.
Az elképzelések között korábban szerepelt a Nemzeti Színház épületének, szállodának a terve, de főként tervezői oldalról jelentkezett az új funkció és ezzel a felújítás igénye - mondta Szamkó Katalin.

A budai Várgondnokság Kht. igazgatója hozzáfűzte: több ötlet jutott el az építészeti tervpályázat kiírásáig, ám az újabb és újabb kormányváltások folyton keresztezték a terveket.
Papíron maradt elgondolás lett abból is, hogy a koronázási ékszereket itt helyezzék el, illetve hogy hangversenytermet alakítsanak ki az épületben. Majd a gyerekvár-program sem valósult meg.
A budai Várgondnokság Kht. vezetősége ezután úgy döntött, egy szakértői csoportot kér fel egy komplett terv elkészítésére, hogy azt a várgondnokság beterjeszthesse a kulturális tárcához. Jelenleg annyi bizonyos, hogy kulturális, művelődési, közfunkciót ellátó állami intézmény lesz a romos épületekből, amelyek visszabontott tűzfalát addig is tűzfalgrafikával fedték be.
A tervek szerint a rekonstrukciót két ütemben valósítják meg, a kisebb épület munkálataira körülbelül 2,5 milliárd forintot szánnak, a második ütem ennek duplájába, vagyis 5 milliárd forintba kerülne - fejtette ki Szamkó Katalin. Az igazgatónő reméli, hogy 2004-ben megkezdődhetnek a munkálatok.
Ehhez azonban az szükséges, hogy a terveket elfogadják és állami támogatást nyerjen. Az épületek köré kertépítészeti látványosságot szeretnének, de erre eddig még nem kaptak építési engedélyt.

Fotó: Moldován Mónika