(MTI) - Az album szerdai budapesti bemutatóján Markovics Ferenc, a kötet szerzője kiemelte: egy olyan kézikönyvet állítottak össze, amely hosszú időn át fontos bázist jelenthet a kutatóknak és a magyar fotográfia barátainak. Felidézte: a szövetség elnöksége 2004 őszén döntött úgy, hogy a szervezet megalakulásának 50. évfordulójára készít egy olyan kötetet, amelyben minden volt és jelenlegi tag szerepel. A 600 oldalas könyvben 513 fotóművész egy-egy fotográfiája, életrajza és a róluk készült portré látható.
Markovics Ferenc elmondta: komoly nehézséget jelentett a kötet összeállításánál, hogy a szövetség 1956. július 28-i megalakulása után néhány hónappal kitört forradalmat követően sokan elhagyták az országot. A kötethez végzett kutatások során azonban sikerült számos olyan szövetségi tag nyomára bukkannia, akikről azóta senki nem tudott semmit. Példaként említette Heller Andort, akinek rokonait nagy nehézségek árán kutatta fel az Egyesült Államokban, Gróh Gyulát, aki ma Svájcban él, és Svéd Istvánt, a magyar fotográfia kiemelkedő, ám Magyarországon szinte ismeretlen alakját, aki Franciaországban halt meg 1996-ban.
A könyvbemutatónak helyet adó Országos Széchényi Könyvtár különgyűjteményi és tudományos igazgatója, Dipold Péter a bemutatón emlékeztetett arra, hogy az intézményben május 1-je óta működik önálló különgyűjteményként a fénykép és fotóművészeti tár, amelybe a könyvtár különböző részlegeiben található fotókat gyűjtötték egybe. A gyűjteményben szereplő alkotások és alkotók adatait egy digitális enciklopédiában gyűjtötték össze. Ezt a kezdeményezést folytatja a Markovics Ferenc szerkesztésében megjelent könyv.
Az 1500 példányban megjelent kötet egyelőre nem kerül könyvterjesztőkhöz, csak a Magyar Fotóművészek Szövetségénél és a Folpress Kiadónál kapható.