Kinszki "életműállomásai": fotókiállítás a kisföldalatti hét megállójában

Képző

 
(MTI) - A csütörtök esti megnyitón Kincses Károly fotómuzeológus méltatta Kinszki munkásságát, amelyet derékba tört a második világháború. Kinszki 1901-ben született - ennek 110. évfordulója adta a kiállítás apropóját - és 1945-ben esett a zsidóirtás áldozatául (akárcsak fia, 17 esztendősen.) A hétmegállós, 66-tablós tárlat címe: Kinszki Budapestje. Ezen belül külön hangsúlyt kap Zugló, Kinszki szűkebb "pátriája", amelyről a fotós rengeteg életképszerű felvételt készített és amely a két világháború között még inkább vidékies jellegű volt jókora bolgárkertészeteivel.
    
A háromnyelvű (magyar-angol-német) szövegmellékletes kiállítás alcíme akár Kinszki "életműállomásai" is lehetne. Tematikailag a Mexikói úti megálló Zugló. A Széchenyi fürdő "főszereplői" játszóterek, parkok meghitt részletei, többnyire a Városliget, de akad talmi látványosság is: mutatványosbódék, cirkuszi sátrak. A Hősök tere igazi művészi állomás: a fotókon kontrasztos fényhatások, vagy lágyan, hosszan elnyúló árnyékok, víz-, hó- vagy párafoltok "lehelnek lelket" a kőből, fémből rakott-készült városba. Ezután következik a Bajza utca utcaképekkel, a Kodály körönd Kinszki kísérletező munkáival, a Vörösmarty utca hiteles képdokumentumokkal a dolgos városi hétköznapokról és a kissé "harsányabb" Oktogon-megálló egy-egy népszerűbb városképi látványossággal.
    
A kiállítás vándorkiállítás, amelynek első állomása Zugló berlini testvérkerületében, Steglitz-Zehlendorfban volt májusban, jövő tavasszal pedig Bécsbe "vándorol" - tudatta Ferdinandy Katalin, a tárlat szervezője, hozzátéve, hogy album is jelent meg Kinszki születésének 110. évfordulójára a kiállítást finanszírozó zuglói önkormányzat támogatásával. A kiállítás grafikai tervezése és kivitelezése Sebestyén László fotóművész munkája.  
    
Csütörtökön délelőtt táblát avattak Kinszki Imre emlékére egykori lakóházának falán, a Róna utca 121. lakcímű épületen. Az ünnepségen Buza Péter művelődéstörténész - a kiállítás kezdeményezője - és Rozgonyi Zoltán, Zugló alpolgármestere szólt a sokoldalú fotósról, aki természetfilozófiai, társadalomlélektani kérdésekről publikált, öt idegen nyelven levelezett, és akinek fényképeit olyan rangos külföldi lapok közölték, mint a National Geographic vagy az American Photography.