(MTI) - Az egyéves ösztöndíjat, és a vele járó 1 millió 200 ezer forintot elsőként négy évvel ezelőtt Gesztelyi Nagy Zsuzsa kapta meg, akinek színes ruhadarabokat, textileket ábrázoló, nagy méretű képei a kiállítóház első emeletén találhatók. A 2005-ben díjazott Tóth Ágnes portréi, mint csirke a tojásból bújnak ki, áttörve a fehér papírt.
2006 díjazottja Kiss Endre volt, a festőszakon végzett ifjú nagymama portréja festékpontokból áll össze bizonyos távolságból szemlélve. 2007-ben a díjat Bondor Csillának ítélték, akinek templomi falépcsője kanyarog a falon.
Az új kiállítás apropóján folytatott beszélgetésen mind a négyen egyhangúlag említették, hogy sokat segített rajtuk az ösztöndíj, mert egy évig nem kellett foglalkozniuk a megélhetéssel, kizárólag a festészettel törődhettek. Elmondták, igen hasznosak voltak a külföldi tárlatok is, mert mint frissen végzettek "beleszagolhattak" a kinti festészeti világba.
Kiss Endre a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán, festő szakon végzett 2006-ban. Pécsett él, ott bérel egy műtermet a Zsolnay gyárban, ugyanezt évfolyamtársai nem tudják megtenni. A pécsi Kisház csoporttal (4 fő) dolgozik együtt, az egyetemen verődtek össze és időnként közösen állítanak ki. Igaz, hogy két éve kapta a díjat, de nem érzi, hogy ez a történet befejeződött volna, mert a Kogart a diplomamunkáiból most is vásárolt. Az a véleménye, hogy ha az alapítvány ennyi pénzt beléjük fektet, nem hagyja őket elveszni, vagyis figyel rájuk. Kiss Endre különösen jó helyzetben van, mert ő Szerbiában, a vajdasági Palicson született, a felesége erdélyi és Magyarországon élnek, így három országban tudja munkáit értékesíteni, s vannak megrendelései - tette hozzá büszkén.
Gesztelyi Nagy Zsuzsa a Magyar Képzőművészeti Egyetemen (MKE) végzett és komoly presztízsnek tartja a Kogart-díjat, ő volt az első ösztöndíjas, és ez sokat segített neki az indulásnál. Az alapítvány nemcsak pénzzel és katalógussal támogatta, hanem ismertséghez is juttatta a sok sajtótalálkozóval, így a képeit mindig sikerül eladnia.
Tóth Ágnes az MKE festő szakán diplomázott és ő is azt hangsúlyozta, hogy a díj ismertséget hozott neki és lehetőséget adott a kötöttségek nélküli munkához, vagyis az alapítvány nem láncolta szerződéssel magához a díjazott művészeket. Ahogy elmondta, most kevés ideje van a festésre, mert építész édesanyjával együtt nagy vállalkozásba fogott: kávézót nyitottak, és ott mindent ők csinálnak. Az az álma, hogy a kávéház igazi kultúrpont legyen kiállításokkal, verses estekkel, zenével.
Bondor Csilla ugyancsak az MKE-n, grafikai szakon végzett tavaly, és elnyerte az ösztöndíjat. Szobrász férjével most is ebből él falun, egy parasztházban, a Budapesttől 50 kilométerre levő Héregen. Elbújt a világ elől, és most mást nem is akar, csak egy gyermeket - jegyezte meg halkan.