A Reneszánsz Év 2008 keretében megrendezett Mecénásnapok az egykori virágzó mecenatúra hagyományához kapcsolódva próbálja meg felhívni a figyelmet a kortárs képzőművészetet és a kultúrát támogató, megfelelő struktúrák kidolgozásának fontosságára. Az állami és alapítványi programfinanszírozáson túl egyre növekszik az intézmények életében a magánszférával kialakított kapcsolatok jelentősége: így olyan együttműködési formák jöhetnek létre hazánkban, amelyek - természetesen a gazdasági alapok és érdekeltségek figyelembevételével - programfinanszírozás terén szabadabb mozgásteret biztosítanak a művészetet prezentáló intézményeknek. A Mecénásnapok célja, hogy meggyőzze a közönséget, az intézmények fenntartóit és a gazdasági szféra szereplőit, hogy a művásárlás és a művészek támogatása nem csak a kortárs alkotók egzisztenciális biztonságához, de a magyar művészet hazai és nemzetközi elismertségéhez is nagyban hozzájárul.
Frontvonalban a műgyűjtők
Képző
A Műcsarnok ezúttal olyan magánszemélyek gyűjteményeit mutatja be, akiknél nem csak a gyűjtés, de a műpártolás is fontos szerepet játszott. Az egyes kiállítók egy-egy saját teremben mutatják be kollekciójuk egy részét, amely legjobban jellemzi a gyűjtőt és gyűjteményének egészét. A 11 kiállító közt szerepel többek közt az Antal-Lusztig-gyűjtemény, amely Csontó Lajos Budapesten most először látható videómunkáját hozta magával, illetve az Első Magyar Látványtár mellett a Körmendi Anna-Csák Máté házaspár nevéhez köthető, és a Spengler Katalin-Somlói Zsolt-féle kollekció. A fotókat, installációkat, szobrokat és festményeket egyaránt felvonultató kiállításon a Nemzeti Galériában október végén nagyszabású tárlattal jelentkezett Irokéz Gyűjtemény is képviselteti magát. A kiállításon túl a Műcsarnok nyilvános kerekasztal-beszélgetést szervez a 10 éves Műértővel közösen, amely során november 28-án 9 és 11 óra között a kultúraszponzorációban megjelenő kreativitásról lesz szó, 18 órától pedig Befektetés vagy mecenatúra? címmel András Edit művészettörténész, Birkás Ákos festőművész, Fehér György külföldi jogi tanácsadó, Ludman Lajos műgyűjtő és Szoboszlai János művészettörténész beszélget.
Az esemény a Summa Artium zártkörű Mecénás Napjával kezdődik, amely az üzleti-kulturális együttműködésben élenjáró vállalatok és üzletemberek elismerésére és konkrét projektek finanszírozásának megsegítésére jött létre. A díjátadó-gálával kombinált projektárverés olyan eseményeknek biztosít megvalósulási lehetőséget, mint például a Maladype Társulat Leonce és Léna című előadásának utaztatása, vagy a művészeti egyetemek hallgatóinak külföldi tanulmányútjai.