Gazdagodott a hazai formakultúra

Képző

A 2011-ben Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat nyert fiatalok munkái újabb tanúbizonyságot tettek a design gazdaságélénkítő szerepéről: olyan tárgyakon, kollekciókon, terveken dolgoztak, amelyek piacképes formát ölthetnek.

 
? Az ösztöndíjasok mindegyike különös figyelmet fordított a felhasználó-központú tervezésre és a kor kihívásainak megfelelően a társadalomban megfogalmazott igények mentén innovatív, gyártásra kész, versenyképes produktumokat készítettek ? mondta Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

Az alkotásokkal akár szórakozás, tanulás, öltözködés, étkezés, sőt várakozás közben is találkozhatnánk. A divat nemcsak a nők kiváltsága: fiatal férfiaknak készített őszi-téli ruhakollekciót két tervező is. Az egyik alkotó a magyar szerzetesek öltözékéből, a másik pedig hazai népművészeti motívumokból nyert inspirációt. Szintén az erősebbik nem igényeit célozza meg az alakítható űrtartalmú táska is, amely csupa természetes anyagból készült, és különböző öltözékekhez is illeszkedik.

Több olyan eszköz is született, amely lehetőséget teremt kikapcsolódásra és a szabadidő hasznos eltöltésére is. Vakoknak jelent újszerű tapintási élményt a kézbesimuló formatervezett tárgy, a vidéki köztérfejlesztés előmozdítására pedig ? találkozási és várakozási hely funkciókat egyaránt betöltő ? bővíthető elemű megállóbútor készült. A környezetébe belesimuló fényforrás bármely száraz, azaz pl. gipszkartonból megépített térben megjelenhet, a jövő útján haladva pedig egy ergonómiailag kidolgozott okos szemüveg, azaz komplett miniszámítógép is gazdagítja az alkotások sorát.

A porcelán, a kerámia, mint anyag több fiatalt is foglalkoztatott. Hazai art hoteleknek készült reggelizőkészlet porcelánból, egy ösztöndíjas pedig azt vizsgálta, hogy a kortárs kerámiában hogyan lehet használni digitális technológiákat.

A korábbi évekhez hasonlóan az idei ösztöndíjasok munkáiban is megjelentek a hazai vállalatok, gyártók konkrét igényei. Így készült el a Herendi formakincs és mintavilág felhasználásával sorozatgyártásra is alkalmas ékszercsalád, a moduláris rendszerű, rozsdamentes köztéri ivókút és a cserélhető elemű és színű, a játék elvén alapuló írószercsalád.

A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat azzal a céllal alapították 1988-ban, hogy fiatal tervezőknek segítsenek pályájuk kezdetén; eddig közel 200-an részesültek támogatásban. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Nemzeti Innovációs Hivatal és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által finanszírozott, a Magyar Formatervezési Tanács által gondozott ösztöndíjra évről évre olyan 35 év alattiak pályázhatnak, akik Magyarországon alkotnak és szakirányú, egyetemi diplomával rendelkeznek. Az ösztöndíjasok bruttó 1 millió 200 ezer forint támogatást kaptak.

A Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjat 1980-ban pályakezdő kézművesek támogatására hozták létre. A 2011-es Kozma-ösztöndíjasok munkái között szerepel népi szövéstechnika újraértelmezése, modern női ruha, sőt síp, okarina és jelhang is. Az ösztöndíjat a Nemzeti Erőforrás Minisztérium támogatta.

A tavalyi Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj kiállítóinak névsora: Antal Balázs, szilikátipari tervezőművész;  Csík Orsolya, textiltervező művész;  Fazekas Endre Ferenc, textiltervező művész; Hegedűs Viola Anna, építésztervező művész;  Hurton Tamás, formatervező művész; Imre Eszter, keramikus formatervező; Kele Ildikó, textiltervező művész; Kollár Bence, építésztervező művész, Lublóy Zoltán, porcelán designer; Nagy Máté, formatervező művész; Tárnok Zsolt, ipari termék- és formatervező mérnök; Vágó Szilvia, porcelán tervező.

További információ: www.mft.org.hu