(MTI) - Glatz Oszkár rokonai korábban jogi úton próbálták visszaszerezni a gyűjteményt, mert Buják 24 év alatt sem tudott állandó helyet biztosítani a festményeknek, de elveszítették a pert, így a több mint százmillió forintot érő hagyaték a falu tulajdonában maradt. A festményeket jelenleg a Nógrádi Történeti Múzeum raktárában őrzik.
Glatz Henrikné, a festőművész menye 1982-ben 77 festményt adományozott Bujáknak közgyűjteményi célokra. A kollekcióban Glatz Oszkár 40, felesége, Wiltner Mária 10, és fia, Glatz Henrik 27 alkotása szerepelt. A falu akkori vezetése vállalta, hogy állandó kiállításon állít emléket Glatz Oszkár munkásságának, aki 40 éven át minden nyáron a nógrádi faluban dolgozott. Az állandó Glatz-kiállítás azóta sem valósult meg, mert bár két különböző tervükhöz is pályázatot nyújtottak be, egyiken sem nyertek pénzt.
Az önkormányzat most viszont 16,5 millió nyert a kiállítás megvalósítására az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács pályázatán jogerős építési engedéllyel rendelkező tervére. A nagymérvű átalakítás után a művelődési házban rendezik be a kiállítást, mivel új épületre továbbra sincs pénzük. A klímaberendezéssel és biztonsági rendszerrel felszerelt kiállítóhely létrehozása számításaik szerint 28 millió forintba kerül, a hiányzó összeget hitelből biztosítják.
Glatz Oszkár (1872-1958) Kossuth-díjas, érdemes művész Münchenben és Párizsban tanult festeni, majd 1896-tól a nagybányai művésztelepen dolgozott. 1912 és 1938 között a budapesti Képzőművészeti Főiskola tanára volt. Münchenben és San Franciscóban képeivel arany- és ezüstérmet nyert. Tájképek, női portrék, gyermekképek mellett a falusi élet néprajzi hitelességű figuráit örökítette meg.
További cikkek ebben a rovatban