Görög Képzőművészek Magyarországon

Képző

Papageorgiu Andrea: Epreskert esőben
 
" Nem rossz dolog Görögnek lenni a mai Magyarországon. A magyarok többségében szinte minden, ami görög pozitív sztereotípiákat ébreszt. Különösen feltűnő ez, ha összevetjük azokkal reflexszerűen beinduló negatív asszociációkkal, amelyeket a Balkán kelt a magyarokban.
A pozitív megítélésben komoly szerepet játszik Görögország maga. Kezdődik mindez kisiskolás korban, az antik világról, Homéroszról, a perzsa háborúkról, Periklészről, a az athéni demokráciáról tanultakkal. Az iskolai emlékeket azonban megerősítik a mai tapasztalatok, mindenek előtt a görögországi turista élmények is. Találkozás az athéni Akropolisszal, a görög tengerrel, és napfénnyel, s magukkal a görögökkel, akik a magyarok szemében rendkívül közvetlen barátságod nyílt emberek, s általában véve is fantasztikus figurák. ()
Papageorgiu Szteliosz: Magányos cédrus
 
Sztefanu Sztefanosz: Birkózó Papachristos Andreas: Térdeplő
 
Tzortzoglou Georgios: Polimorfia
 
E pozitív sztereotípiák kialakulásához és fennmaradásához persze a magyarországi görögség is nagyban hozzájárult. Ez a közösség ma szerte az országban iskolákat tart fenn, kulturális egyesületeket, kisebbségi önkormányzatokat működtet, könyveket folyóiratokat ad ki, sokszínű közösségi életet él. Viszonylag kicsi, néhány ezres létszáma ellenére jelenléte jól érzékelhető nemcsak Magyarország szellemi, és gazdasági életében, hanem hétköznapjaiban is. Közismert, hogy e közösség mai arculatát döntően az 1946-49-es görögországi polgárháború után Magyarországra menekültek, és azok leszármazottai formálták. Mindebben különleges szerep jutott azoknak, akik annak idején gyermekként érkezhettek Magyarországra, s akiknek úgy sikerült hibátlanul integrálódniuk a magyar társadalomba, hogy közben görög identitásuk is ép maradt."

FOKASZ NIKOSZ

Helyszín:
Hamilton Tőzsdeügynökség aulája, (1054 Bp. Aulich u. 5.) A kiállítás megtekinthető munkanapokon 7-19 óráig, 2006. augusztus 24-ig.