Gróf Apponyi Franciska élete kiállításon Füzérradványban

Képző

 

(MTI) Gróf Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska életét ismerhetik meg az érdeklődők a Kastélyúrnők című kiállítás-sorozat részeként a napokban nyílt tárlaton. Apponyi Franciska emlékét a legkorszerűbb multimédiás eszközökkel idézi fel a kiállítás ? olvasható a füzérradványi önkormányzat közleményében.
 

A grófnő és férje főként itáliai reneszánsz műtárgyakkal díszítette a zempléni erdők övezte Károlyi-kastélyt, a család füzérradványi otthonát, amely a 19. századi romantikus kastélyépítészet egyik jelentős példája.
 
Apponyi Franciska az első világháború alatt és az azt követő válságos időszakban áldozatos munkával segítette a rászorultakat: vezető szerepet vállalt jótékonysági rendezvényeken, ő alapította az ország első csecsemőotthonát Újpesten, emellett magyar és nemzetközi adakozásból mintaértékű falut építtetett a rászorulóknak Fóton.
 
A grófnő az 1920-as évek végén Zebegénybe költözött, ahol a falubeli gyerekeket maga köré gyűjtve megalapította a Virágegylet Zebegény elnevezésű egyesületet, amelynek tagjai rendszeresen sportoltak, ügyességi versenyeket rendeztek, kirándultak, a kicsiknek mese­délutánokat tartottak, a lányok háztartási ismereteket, kötést és varrást tanultak.
 
Az adományokból és a Virágegylet vendég­házainak bevételéből a gyerekek cserkész­felszerelést, táncruhát, tornaruhát és futballmezt, a hidegebb na­pokra pedig hosszú ujjú pamuttrikót is kaptak, a grófnő az ünnepeken pedig rendszeresen megajándé­kozta őket ? olvasható a közleményben.
  
A füzérradványi kastélyt a korszak nagy építésze, Ybl Miklós tervei alapján 1860 és 1870 között alakították át jelenlegi formájá­ra. Enteriőrjeinek különlegességét az eredeti itáliai rene­szánsz kőfaragványok, márványkandallók, ajtókeretek és domborművek adják. Az épületegyüttest és lenyűgöző angolparkját a Műem­lé­kek Nemzeti Gondnoksága az elmúlt időszakban részben felújította és az észak-magyar­országi térség egyik kedvelt idegenforgalmi célpontjává emelte ? közölte az önkormányzat.