(MTI) Gróf Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska életét ismerhetik meg az érdeklődők a Kastélyúrnők című kiállítás-sorozat részeként a napokban nyílt tárlaton. Apponyi Franciska emlékét a legkorszerűbb multimédiás eszközökkel idézi fel a kiállítás ? olvasható a füzérradványi önkormányzat közleményében.
A grófnő és férje főként itáliai reneszánsz műtárgyakkal díszítette a zempléni erdők övezte Károlyi-kastélyt, a család füzérradványi otthonát, amely a 19. századi romantikus kastélyépítészet egyik jelentős példája.
Apponyi Franciska az első világháború alatt és az azt követő válságos időszakban áldozatos munkával segítette a rászorultakat: vezető szerepet vállalt jótékonysági rendezvényeken, ő alapította az ország első csecsemőotthonát Újpesten, emellett magyar és nemzetközi adakozásból mintaértékű falut építtetett a rászorulóknak Fóton.
A grófnő az 1920-as évek végén Zebegénybe költözött, ahol a falubeli gyerekeket maga köré gyűjtve megalapította a Virágegylet Zebegény elnevezésű egyesületet, amelynek tagjai rendszeresen sportoltak, ügyességi versenyeket rendeztek, kirándultak, a kicsiknek mesedélutánokat tartottak, a lányok háztartási ismereteket, kötést és varrást tanultak.
Az adományokból és a Virágegylet vendégházainak bevételéből a gyerekek cserkészfelszerelést, táncruhát, tornaruhát és futballmezt, a hidegebb napokra pedig hosszú ujjú pamuttrikót is kaptak, a grófnő az ünnepeken pedig rendszeresen megajándékozta őket ? olvasható a közleményben.
A füzérradványi kastélyt a korszak nagy építésze, Ybl Miklós tervei alapján 1860 és 1870 között alakították át jelenlegi formájára. Enteriőrjeinek különlegességét az eredeti itáliai reneszánsz kőfaragványok, márványkandallók, ajtókeretek és domborművek adják. Az épületegyüttest és lenyűgöző angolparkját a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága az elmúlt időszakban részben felújította és az észak-magyarországi térség egyik kedvelt idegenforgalmi célpontjává emelte ? közölte az önkormányzat.