Szilvitzky Margit hosszú idő óta nem rendezett kiállítást Budapesten. Legutóbb 2002-ben a Szombathelyi Képtárban Nyitott folyamatok címmel mutatta be több évtizedes munkásságának legszebb darabjait, ezzel is jelezve művészi pályája sokoldalúságát.
 

SzilvitzkyMargit_Csillagkozok_2001.jpg
Szilvitzky Margit: Csillagközök (2001)

Most az Upper Studio felkérésére az elmúlt évtized terméséből válogat; rajzokat és festményeket állít ki, valamint a mindössze kilenc napig látható kiállítás megnyitóján egy irodalmi ihletésű rajzos művészkönyvet is bemutat.

 
Szilvitzky életművében jelentős helyet foglal el a rajz. Főleg a ceruzanyom képi megjelenítésének kifejező erejére épít, és a rajz közegében gyakran fotóprint eljárást is alkalmaz. A Kihajtogatott képek sorozata - a dobozformák síkba terelése - korábbi térbehajtogatott munkáinak visszaforgatására utal. Ebben az intuitív, de mégis szervezettnek mondható képi világban a gondos színbeli kiemelések a képfelosztás struktúrájához igazodnak.
 
Szilvitzky számára elsődleges a színek anyagszerű használata, a felület érzékeny megmunkálása, s a tér iránti fogékonyság. Képeinek gondolati magva a térben és időben való létezés viszonylagossága, illetve néhány sorolható motívum ismétlésével a végtelen képzetének megidézése. Az mindig nyitva marad, hogy mit is látunk a képen. A titok a festői megformáltság mögött rejlik. A kép színvilága, ritmusa, belső dinamikája tölti meg energiával a kompozíciót és adja meg igazán esztétikai értékét.
 
A kiállítás szeptember 19. és 28. között, előzetes bejelentkezés alapján tekinthető meg a Markó u. 1/b szám alatt, az Upper Studióban.