Egész sor hamisított Aba-Novák Vilmos, Koszta József, Scheiber Hugó, Kádár Béla, Rippl-Rónai József látható, de van Csontváry Kosztka Tivadar, Schönberger Armand, Szőnyi István, Gulácsy Lajos, Mednyánszky László stílusában készült mű is. A legtöbbjén ott szerepel az utánozott festő szignója.
Persze ezúttal nem árverésre és eladásra várnak a képek. Azért állították ki őket, hogy megmutassák, miféle módszerekkel élnek az ügyes kezű mesterek, akik ismert és jegyzett alkotók műveiről jó vagy gyenge hamisítványokat készítettek. A háromszáz darabos kollekció nagy része egyetlen gyűjteményből való, a képekhez az utóbbi években jutott a tulajdonos, cserével, vásárlással. A kollekció vizsgálatakor kiderült, a néhány eredeti és kvalitásos mű mellett a zöm hamisítvány. Ezeket hamisítványok értékesítésével foglalkozó ügyeskedők sózták rá a gyűjtőre.
Mayer Vera, a galéria szakértője elmondta, hogy az elmúlt 10-15 év termése több, jól felismerhető hamisítói műhelyből való. E műhelyek már a legújabb technikákat is "bevetik". Egy Berkes Antal-képet például számítógépes módszerrel készítettek, ez ugyan másolatnak elfogadható lenne, ha a hátoldalát nem manipulálták volna régivé, nem akarták volna elhitetni, hogy eredeti darabról van szó. A régi, többnyire Markó Károly (C. Markó) szignóval ellátott vásznak festékrétegét mesterségesen megrepesztették, de olyan barbár módon, hogy az még a nem szakértőnek is feltűnhet. Más, itáliai festőket utánzó vásznak hátoldalát még famerevítőkkel is beborították, a régiség látszatát keltve.
De a legtöbb kép a műkereskedelemben manapság divatos, magas áron értékesíthető festőket próbálja idézni. Vagy úgy, hogy szolgaian lemásolja a művész egy-egy ismert vagy kevéssé ismert művét. (A másolat nem hamisítvány. Akkor válik azzá, amikor a művész nevét, szignóját is rávezetik, azzal a céllal, hogy mint eredeti alkotást adják el.) Közismert módszer az is, amikor a festő stílusában, jellegzetes motívumaiból "raknak össze" egy új művet, gyakoriak a nagyobb kompozíciókból kimásolt és önállósított részletek. Máskor lappangó műveket "fedeznek" fel a hamisítók. A legtöbb hamisítványt kiállítási címkékkel, tulajdonosi jegyekkel próbálják igazolni, hihetően eredetivé tenni.
A Nagyházi Galéria szeptember 15-ig látható kiállítása a figyelemfelkeltést célozza. A gyűjtőket, a műtárgyvásárlókat szeretné rávenni arra, hogy vásárlás előtt kérjenek szakértői véleményt. Ezt bármelyik aukciósháznál ingyenesen megkaphatják. És hogy mi lesz az összegyűjtött hamisítványok sorsa? A család azt kérte, amit a szakma is helyesel, hogy semmisítsék meg a képeket. Ne kerülhessenek vissza a műkereskedelembe, ne téveszthessenek meg más gyűjtőket. A kollekciót látványos módon likvidálják szeptember 15-én, a Falk Art Fórumon.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)