A hetedik te magad légy

Képző


magyarfesteszetnapja_szinejava_rippl-ronai_lazarineesanella.jpg
Rippl-Rónai József: Lazarine és Anella

A Magyar festészet napjának gondolata Bráda Tibor festőművész ötlete alapján először 2002-ben, lelkes pártolóművészek segítségével, mintegy hiánypótlásként valósult meg. A magyar festészet már régóta szomjazott egy nyílt, össznépi fórumra, egy igazi ünnepre, a rendezvénysorozatnak pedig úgy tűnik, immáron hetedik éve sikerül kielégítenie a különös, színes élmények igényét. A Szent Lukács napja köré szerveződő esemény - ő ugyanis a festők védőszentje - idén október 10-től 20-ig 70 kiállítással és 700 festő 1800 alkotásával várja az érdeklődőket.

 
A festészet szépségét hirdető fesztivál előhírnökeként a közönség országszerte már 11 plázában találkozhatott a Színe-java című, kortárs magyar festők munkáit bemutató tárlattal, ahol több olyan Kossuth-díjas festőművész képeit is láthatta, mint például Kokas Ignác, Hencze Tamás, vagy Sváby Lajos. A cél, hogy a kortárs magyar festészet minél többekhez eljusson, serkentve ezzel a művészeti ág iránti érdeklődést, a szélesebb közönséggel is megismertetve az általa képviselt értékeket. A rendezvény ezúttal is átível az országhatárokon: Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy mellett a magyar kortárs festészet idén Bécsben is lehetőséget kap a megmutatkozásra, Székely Szalon címmel pedig az Olof Palme Házban és Csíkszeredán egyszerre lesznek láthatóak hazai és határontúli alkotók művei.
 
Ahogy a házigazda Bayer Ilona rámutatott: idén különös hangsúlyt kap a zene, mint a festészettel jótékonyan együttműködő művészeti ág. A fellépők közt szerepel például  Kubina Péter nagybőgő- és Deseő Csaba hegedűművész, emellett a Fonó együttes és az ECO formáció is hozzájárul a "hang-képek" megszólaltatásához.
 
A zene mellett a színház is kiveszi a részét a festészet ünnepéből: Atlasz Gábor társulata A varrógép, egy esernyő, a boncasztal és a nikkelszamovár... című szürrealista táncjátékát a budapesti és bécsi megnyitón is bemutatja. A színes program mellett a Magyar festészet napját az új főhelyszín is izgalmassá teszi: a Lágymányosi öbölnél található, újonnan épített, parkosított épületkomplexumban, a Kopaszi gáton 5 pavilon várja a látogatókat, ahova a megnyitó idején különbuszok és hajók indulnak. És ha az az idilli helyszínekből még nem elég, Szentendrén, a Régi Művésztelep Új Galériájában a festészeti ünnep eddigi életműdíjasainak műveiből láthatunk egy válogatást. A most hétéves rendezvény kapcsán Zsolnai Gábor művészeti író József Attila sorait idézte: "Fölsír a hat, de mire mégy? A hetedik te magad légy". Legyen az Budapest, Szeged, Szolnok, vagy akár Keszthely, legyünk elsők a látogatók között!