Híres szentpétervári porcelánok Herenden

Képző

(MTI) ? Közös gyökerek, eltérő történelmi fejlődés ? jellemezte a két manufaktúrát Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra vezérigazgatója a szerdai megnyitón. Mint fogalmazott, a közös gyökereket az Európában háromszáz évvel ezelőtt újra divatba jött porcelánkészítés jelenti, amikor a főurak távol-keleti darabjaikat újíttatták fel. Eltérő a két manufaktúra történelmében, hogy az Imperiál a cári megrendelések kielégítésére jött létre, míg a herendi manufaktúra polgári indíttatású volt, és meg kellett küzdenie a főnemesi megrendelésekért. Mindkét manufaktúra sokat ad viszont a saját stílus megteremtésére, kiváló minőségű, egyedi termékeket gyárt ? állapította meg a vezérigazgató.
    

Alekszandr Alekszandrovics Tolkacs orosz nagykövet köszöntőjében beszélt arról, hogy a magyarok magas művészeti érzékenységükről ismertek. Az Imperiált méltatva kiemelte: a manufaktúra művészei több világkiállításról hoztak el díjakat, termékeiket a világ nagy múzeumai és jeles magángyűjtők őrzik. A nagykövet megjegyezte: a két ország közötti viszonyt már nem az ideológia határozza meg, a jelenlegi baráti kapcsolatokra jó példa a két manufaktúra kulturális együttműködése.
    
A kiállítás anyagát Tatyjana Mihajlova Csapurgina, az Imperiál Porcelánmanufaktúra művészeti igazgatója mutatta be. A manufaktúra történetén végigvezető tárlaton a látogatók azokat a mesterműveket tekinthetik meg ? a XVIII. századtól egészen a kortárs alkotásokig ?, amelyek a klasszikus porcelánkészítést új ötletekkel gazdagították.
    
Az Imperiál fennállásának első időszakában, a XVIII?XIX. században született formákat és mintákat 1990 és 2000 között újra elkészítették, hogy kiállításokon is bemutathassák azokat. A szőlőszemes csésze például egy korai mestermű Dmitrij Ivanovics Vinogradovtól, akinek a nevéhez az orosz porcelánkészítési technológia feltalálása fűződik. (Vinogradov alapította a porcelánmanufaktúrát 1744-ben.) A Vízhordó szobor, Sztyepan Pimenov XIX. század eleji munkája, ugyancsak világhírű.
    
A forradalom utáni időszak hangulatát Kazimir Malevics és Natalja Danko híres avantgárd munkái, valamint az 1920?1930-as évek szovjet kormányának propaganda művészmunkái és szlogenjei idézik meg. A tárlaton látható az Imperiál egyik legismertebb darabja, az a kobalthálós készlet, amelyet Anna Jackevics, a manufaktúra vezető művésze festett 1944-ben.
    
A kiállításon kortárs tervezők munkáival is megismerkedhet a közönség. A modern dizájnt többek között Tatyjana Afanaszjeva A bárka elnevezésű készlete és Szergej Szokolov Reményeink magaslatai című kompozíciója képviseli, de láthatók Vladimir Bogdanow húsvéti tojásai is, amelyek miniatűr alapossága lélegzetelállító.
    
Az Imperiál Porcelánmanufaktúra több mint 200 munkája a Herendi Porcelánmanufaktúra múzeumának termeiben június 17-ig tekinthető meg.