Hírügynökségi fotókiállítás

Képző

A megbilincselt Szálasi Ferenc, volt nyilas nemzetvezetőnek 1945. végén megmutatják a lerombolt fővárost.
MTI fotó: Reismann Mariann

 (MTI) - Az Életképek a XX. századi Európából című fotókiállításon a Magyar Távirati Iroda, a belgiumi Belga, a lengyel PAP, az olasz ANSA és a portugál Lusa hírügynökség archív felvételeiből látható válogatás. A korabeli képek digitalizálásához az Európai Unió Kultúra 2000 programja keretében az Európai Hírügynökségek Történelmi Fotóarchívumainak Megóvásáért (SHPAENA) elnevezésű projekt nyújtott segítséget.
   A három évvel ezelőtt indult közös pályázat koordinátora az ANSA volt. A résztvevők uniós forrásból digitalizálják azon fotóik egy részét, amelyek az alapanyagok miatt fakulnak, vagy egy idő után teljesen megsemmisülnének.  A hírügynökségek a futamidő alatt a költségek hatvan százalékát kapják uniós támogatásként, a fennmaradó részt önerőből finanszírozzák. Az MTI esetében ez mintegy 30 millió forintnyi uniós támogatást és 20 milliós önrészt jelent.

   Érdekesség, hogy a három évvel ezelőtti induláskor még uniós tagjelölt Lengyelország és Magyarország hírügynöksége büszkélkedhet a legnagyobb fotóarchívummal: a PAP-nak mintegy 18 milliós, az MTI-nek 12-13-milliós negatív-állomány volt a birtokában a projekt indulásakor. A munka szeptember 30-án zárul. Az MTI 16-19 ezer fotó digitális feldolgozását vállalta.
   A július 19-ig nyitva tartó tárlaton látható képeken a politikától a zsánerképeken át a képi humorig terjed a paletta. Bár az érintett országok polgárai eltérő társadalmi rendszerben éltek, a képek sok hasonlóságot mutatnak az 50-es, 60-as és 70-es évek hétköznapjait idézve. A mosógép, a televízió a hétköznapi életet ábrázoló fotóknál mindenütt visszaköszön, miként a divatképek vagy a fürdőruha-divatbemutató is. Természetesen mindenütt sok fotó készült a háború utáni újjáépítésről.
   A budapesti bemutatót megelőzően Rómában volt látható a tárlat. Júliusban a lengyel, szeptemberben a portugál, októberben a belga hírügynökség rendez kiállítást, amelynek anyaga szinte mindenütt azonos összetételű.