Húsvétra újra pompázik a Szent István Bazilika

Kultpol

Több felújítási szakasz után, 2003 húsvétjára várhatóan elkészül neves építményünk teljes rekonstrukciója.
A beruházás az 1980-as évek második felében kezdődött. Mostanáig a rekonstruálták az épület homlokzatait és potikuszát, valamint a templombelső északi hajóját és főoltári szentély epszisét műalkotásaival együtt. 2003-ra maradt a homlokzati lábazatok, a déli hajó, a főoltár és az itt lévő műalkotások felújítása, illetve a kőpadozat és az altemplom befejezése.
A rekonstruálás része még a bazilika közvetlen környezetének műemléki rendezése: mellvédkorlátok, kandeláberek, lépcsők, rámpák megújítása. Míg tervek szerint a műemléki orgona restaurálása 2004-re készül el és 40-50 millió forintot emészt fel.

Számos anyagot használtak fel a munkálatok során, első ütemében az Középületépítő Rt. És az Architekton Rt., a második pedig a Reneszánsz Rt. A gyertyatartók és egyéb aranyozott tárgyakhoz 5 kg arany szükségeltetett. Továbbá 6000 msup2; műmárványt és ennek polírozására 10 kg hemait féldrágakövet, 3-4 mázsa méhviaszt és 500 kg kenyeret fogyasztottak a restaurátorok.

A Szent István Bazilika... ...ismét régi pompájában
E grandiózus épület története a 1808-ra nyúlik vissza, ugyanis ekkor kezdeményezte Pest város helytartó tanácsa Lipót város részére plébánia templom létesítését. Anyagi okokra hivatkozva az építkezés elmaradt, csupán ideiglenes templom épülhetett, amely 1817-re el is készült.
Gyűjtések következtek, de az építkezést tovább hátráltatta a szabadságharc és az 1838-as árvíz is. Végül azonban mégis megkezdődtek a tervezések, amire Hild Józsefet kérték fel.
A restaurálás...
...folyamata
Az építkezés 1851-ben kezdődött és 1889-ben a végső befejezést jelezve felkerült a kupola tetejére a kereszt is. Közben viszont a tervező Hild József és az utána felkért Ybl Miklós is elhunyt, így a befejezés Kauser Józsefre maradt. Nehezítette a munkálkodást, hogy Ybl a belső térről kevés tervét vetette papírra, így kiindulási pont híján olaszországi körúton szerzett tapasztalatokat, impressziókat miként is alakuljon a templom enteriőrje.
1905-ben szentelték fel a bazilikát, ám még 1897-ben a védőszentnek kiszemelt Szent Lipót helyett Szent Istvánt választotta a közgyűlés.
Az újra aranyozott gyertyatartók egyike Szent Lipót, a bazilika egykori védőszentje
A Szent István Bazilika olasz reneszánsz stílusú épület, mely alaprajzi hasonlóságot mutat a római Szent Péter templommal, míg előcsarnokában a mantuai Szent András templommal azonos. A stílusra jellemző dongaboltozatok, ívbordák, csegelyek, párkányok, pilaszterek mind megtalálhatók a bazilikában. Számos műalkotás: festmény, szobor, ötvösmunka teszi patetikussá a templom terét.

A bazilika múltjához hozzátartozik az is, hogy csupán tavaly kapta vissza a katolikus egyház, amit az állam tekintélyes egyházi normatívával támogat. Így remélhetőleg a további karbantartás sem okoz majd problémát a fenntartónak.
Budapest egyik jelentős turistalátványosságát 18 évig újították fel, 1985-99-ig mintegy 100-150 milliót, azóta pedig körülbelül 6-800 milliót emésztettek fel a munkálatok.

A NKÖM további felújításai között szerepel még a sárospataki Rákóczi Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a szentendrei Szabadtéri Múzeum számos munkálatának anyagi finanszírozása is.

Kapcsolódó cikk:
Befejezéséhez érkezett a bazilika felújítása