(MTI) - A sort a Képcsarnok aukciója nyitja március 7-én. Árverésük immár a 19., attól kezdve, hogy 2006-ban elindították az évtizedekig raktárban őrzött képek aukciós értékesítését. A mostani kínálat is főleg abból a kollekcióból való, amelynek darabjait heti rendszerességgel - a művészeket támogatandó - zsűrizett és vásárolt meg 1968-tól majd negyedszázadon át a Művészeti Alap. Igaz, ezt a választékot már újonnan beadott alkotásokkal is bővítik. De így is, még mindig ragaszkodnak a siker zálogához, az alacsony, néhány ezres, tízezres kikiáltási árakhoz. A Képcsarnok az év első felében még három aukciót tart, egyet Pécsett, kettőt Budapesten.

tothsandor_festoktokajban_abigail_galeria.jpg
Tóth Sándor festményére az Abigail Galériában lehet licitálni

A szokásos egy helyett, két tavaszi aukciót rendez az Abigail Galéria. A március 8-i, nőnapi árverésen egy teljes magángyűjteményt aukcionálnak. Míg a május 10-i művészeti árverés a szokásos tematika szerint épül fel, klasszikus és kortárs festményeket, valamint a külföldön sikeres életművel rendelkező magyar művészek munkáit viszik kalapács alá.

Új színfolt a XX. századi bútor és design a hazai aukciós piacon. Sikeres első, decemberi árverése után március 17-én rendezi meg a Ferenczi és Tsai. Aukciós ház és Galéria második, ilyen témájú aukcióját. A többnyire magyar és osztrák szecessziós, art-deco, Bauhaus bútorok mellett korabeli egyedi lakberendezési tárgyak, tükrök, vázák adják a kínálatot.

Márciusban kezd a Belvedere Szalon, Galéria és Aukciós ház is. Művészeti aukcióját a hónap utolsó szombatján tartja Szent István téri termeiben. Bár nincsenek pontos dátumok, a Belvedere-nek még jó néhány árverése lesz a tavaszi szezonban.

Új helyszínen, a Magyar Építőművészek Szövetsége székházában (VIII. Ötpacsirta u. 2) jelentkezik az egyetlen, kizárólag grafikára szakosodott ház, az Arte Galéria és Aukciós  Iroda. Az április 4-i árverésen ezúttal is eredeti rajzok, akvarellek és sokszorosított grafikák közül válogathatnak a gyűjtők. A szezon végén, június 19-én még egy aukciót rendez az Arte.

Tavaly tartotta első kortárs árverését a Pintér Sonja Galéria. A másodikat áprilisban a MissionArt Galériával közösen hozzák tető alá. Mindkét galéria rendelkezik jelentős kortárs és XX. századi gyűjteménnyel, a MissionArt azonban nem mond le a klasszikus, nagybányai vonulatról sem. A közös fellépést a gazdaságosság indokolja, a Pintér Sonja Galériának tágas kiállítóhelye, aukciós terme van, a MissionArtnak aukciós gyakorlata. Áprilistól ugyanis Pintér Antik területének Markó utca felöli 500 négyzetméteres részét az önállóan és állandóan működő Pintér Aukciós ház veszi birtokba. Itt, a saját képzőművészeti, valamint ezüst és ékszer aukciók mellett kiállításokat rendeznek, és más galériák árverését is befogadják.

Április három utolsó napján jelentkezik a Nagyházi Galéria és Aukciós ház a szokásos tematikával: régi mesterek művei és XIX. századi festmények, XX. századi festmények és művészeti tárgyak közül lehet válogatni. Ezt követően június 9-én és 10-én zárja a szezont az aukciós ház.

Májusban már sűrűsödnek az események, szinte minden napra jut majd egy-egy aukció. Szokatlanul hosszúra nyúlik az aukciós szezon, még júniusban is lehet majd vásárolni festményt, műtárgyat.