Infrastrukturális fejlesztéseket tervez a Nemzeti Galéria

Képző

 Csák Ferenc

A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) vezetősége most először tárta a nyilvánosság elé három évre előre az intézmény kiállítási terveit: a több évig tartó egyeztetés nem ritka ezen a területen, így ez a gesztus inkább az átalakítandó közönségkapcsolati stratégia részeként értékelhető. A galéria főigazgatója, Csák Ferenc egy nagyszabású arculatváltás elindulásáról számolt be: nemrég pályázat útján, egy szakmai zsűri elbírálása alapján dőlt el, hogy vizuális szempontból hogyan fog mutatni, megjelenni a Budavári Palota egyik legfrekventáltabb épületrésze, intézménye.

 
A megújulás részeként tervezett infrastrukturális fejlesztések egy modernebb, látogatóbarátabb környezetet vetítenek előre: az épület revitalizációja során előreláthatólag megújul a főbejárat, emellett minőségibb információs- és szolgáltatótereket alakítanak ki a belső területen. A Nemzeti Galéria jövőbeni terveit felvázoló sajtótájékoztatón elhangzott: egy jelenleg elbírálás alatt lévő pályázat keretében a galéria tereinek komplex akadálymentesítését is szeretnék megvalósítani. A galéria a szó szoros értelmében is igyekszik kilépni a négy fal közül, ezért a közeljövőben a C épületi főbejárat előtti teraszrészt is ők üzemeltetik majd.
 
Szücs György 
A Nemzeti Galéria legközelebbi, június 4-én nyíló tárlata Fortunato Depero olasz futurista festő, reklámgrafikus és formatervező munkáit tárja a közönség elé. Szücs György főigazgató-helyettes elmondása szerint a hazánkban annak idején aktívan nem igazán jelen levő futurizmus ezúttal Magyarországra tett hatásának, illetve a stiláris átvételeknek a tükrében lesz látható.
Az életmű-kiállítások sorát erősíti a június 5-től látható Kovásznai György-válogatás, amely a művész lenyűgöző szín- és formavilágú festményeivel, festményfilmjeivel ismerteti meg a látogatót. Igazi ínyencfalatnak ígérkezik a belga szimbolista, F?licien Rops munkáinak összeállítása, amely szeptember végén egy tavalyi nagysikerű Zichy-tárlat cserekiállításaként érkezik Belgiumból.
 
A főigazgató-helyettes hangsúlyozta, hogy a galéria nem csak ?házon belül? mutatkozik meg, vidéki és határontúli intézményekkel is igyekszik szoros kapcsolatot kiépíteni. Ezt jól példázza a balatonfüredi Vaszary Villa és az MNG együttműködése, amelynek keretében Vaszary János festőművész alkotásai Vaszary Kolos egyházfő egykori prímási nyaralójával kezdenek különös párbeszédbe. Míg júniusban Hatvanban Hatvany Ferenc festőművészt idézik meg egy tárlattal, Csíkszeredára Barabás, Munkácsy, Szinyei és kortársaik műveit, a londoni Royal Academy of Arts tereibe pedig ? a Szépművészeti Múzeummal közösen ? ?budapesti kincseket?, európai mesterműveket utaztatnak.
 
 Jávor Anna, Csák Ferenc, Szücs György és Miklós Léna
 
 
Csák Ferenc emellett beszámolt arról is, hogy június 1-jével egy Magyarországon a maga nemében egyedülálló anyagvizsgálati laboratórium települ a galériába (együttműködésben az Archeolore Kft.-vel), amely a közgyűjtemények, aukciósházak és magángyűjtők számára végez majd olyan vizsgálatokat és tevékenységeket, mint például a hazánkban most először elérhető, lézeres tisztítóberendezés révén megvalósuló speciális tisztítási eljárások.