Az ismeretlen fotósmester Pécsről

Képző

 

Dr. Szász János életműve még felfedezetlen gyöngyszem. A művész 1925-ben, jómódú családban látta meg a napvilágot. Miután 1948-ban kitűnő eredménnyel fejezte be jogi tanulmányait, a fiatal ügyvédjelölt polgári származása miatt nem gyakorolhatta foglalkozását. Addigi hobbiját, a fotózást emelte hivatásává - 25 évesen, doctos jurisként 14 éves fényképésztanoncokkal ült egy iskolapadba, míg családja megélhetését esténként betűíró grafikusként fedezte.

 
Eleinte - gyakorlásként - közvetlen környezetét fotózta, majd később más témák felé fordult. Legtermékenyebb időszaka 1960 és 1976 közé tehető, amikor a Pécsi Tervezővállalattól azt a felkérést kapta, hogy a régió kortárs és népi építészetét örökítse meg. Ebben az időszakban fejlesztette tökélyre egyedi művészi látáspontját, és dolgozta ki azt a sajátos nagyítási stílust, amelyben innovatív módon alkalmazta a kémiai anyagokat és a betűíró évek során csiszolt kézműves tehetségét.  
 

A kor kelet-európai fotósai távolról sem ideális munkafeltételek között dolgoztak, ám megtalálták annak a módját, hogyan fordítsák javukra a nélkülözést: kis laboratóriumokat állítottak fel a konyhában vagy a fürdőszobában, és a munkafolyamat minden egyes részét - a megvilágítástól az előhívott fotók szárításáig - saját kezűleg, rendkívüli odafigyeléssel végezték el. Ez a tudás számos technikai fejlesztést, újítást hozott magával, és munkájuknak teljesen egyedi, személyes jelleget kölcsönzött. Dr. Szász János képei is szerzőjük kezét dicsérik. "Nem feladni!" szólt lépten-nyomon hangoztatott életfilozófiája a kényszerű pályaválasztás után; a fotográfiában is saját határait tágította, és így hozta létre azt az egyedi és utánozhatatlan képi világot, amit a kiállításon láthatunk.

 
A kora nyolcvanas években fokozatosan vesztette el szeme világát, ám ettől még nem vonult vissza a fotóséletből. Évtizedeken át tanított fényképészetet, szervezett kiállításokat és tanfolyamokat, vezetett fotóklubokat és rendszeresen publikált szakfolyóiratokban. Ő alapította az évente megrendezett Országos Középiskolai Fotókiállítást, amelyet a mai napig évente rendeznek meg Pécsett. Az évente átadott dr. Szász János vándorkupa őrzi nevét.
 
2008-ban a pécsi Parti Galéria a Pécs2010 Menedzsment Központtal együttműködve kiállítást rendezett az életmű legfontosabb képeiből, s a tárlat kiváló fogadtatásban részesült. Az Art Portal "a magyar fotográfia egyik nagy mesteré"-nek nevezte a művészt, a hagyaték meghívásokat kapott szerte a világba, így Londonba, Stuttgartba, Párizsba, Új-Delhibe és Berlinbe.