A múzeum tájékoztatása szerint a Beatrix hozománya - Az itáliai majolikaművészet és Mátyás király udvara című tárlatot kettős céllal rendezik. Bemutatják egyrészt az Európában akkor új kerámiatechnikát, az ónmáz használatát, feltárják a majolikaművészet 15. századi kezdeteit és kiállítják az emlékanyagot.
Emellett az érdeklődők megismerhetik a Mátyás- és Jagelló-kori magyar királyi udvarban megjelent majolikatárgyak eredetét, készítési körülményeiket.
A részben töredékes, de igen gazdag magyarországi anyagot Itáliából kölcsönzött, hasonló stílusú ép tárgyak egészítik ki a bemutatón, rámutatva a magyar királyság és az itáliai majolikaművészet központjai közötti élénk kapcsolatokra.
A közlés szerint a kiállításon főszerepet kapnak a Mátyás és Beatrix címereivel díszített nagy méretű Corvin-tálak, amelyek pesarói eredetét a legújabb kutatások tisztázták. A tárlatot a január 21-én megnyitott Reneszánsz Év keretében rendezik meg. Az eseménysorozatot Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából hirdették meg. Az évad programjában mintegy százötven rendezvény - kiállítás, koncert, tudományos konferencia - szerepel.
(Múlt-kor/MTI)