Jégdarabok szakadnak le a Néprajzi Múzemban

Képző


susannethomsen.jpg
Susanne Thomsen: Annak idején a vadászok fogták a kajakjaikat, és rámentek a tengeri jégre, hogy elkapják a fókákat. Manapság már nincs tengeri jég. Egyre melegebb van, és a talaj is szárazabb nyáron.
 
Az emberek többségének a klímaváltozás távoli, nehezen megfogható dolgot jelent. Grönland északi vidékén a klímaváltozás napi realitás. Az Északi-sarkon az átlaghőmérséklet az elmúlt évtizedekben kétszer olyan gyorsan emelkedett, mint a világ többi részén, s a klímaváltozás várhatóan felgyorsul a következő évtizedekben. Mindez várhatóan alapvető környezeti, társadalmi és gazdasági változásokkal jár majd együtt Grönlandon.
 
Egy 2010-es interjúkon alapuló kutatás meggyőzően kimutatta, hogy a jövő legnagyobb veszélyét a klímaváltozás és a természeti források kizsigerelése hordozza. Az író és fotográfus J?rgen Chemnitz készítette portréfotókból, videointerjúkból, valamint poszterekből fölépülő kiállítás arra törekszik, hogy tudatosítsa a klímaváltozás veszélyeit: mindenkinek meg kell értenie, hogy erre a hatalmas kihívásra megnyugtató megoldást kell találni.
 

sikapetersen.jpg
Sika Petersen és Valdemar Gaarde: Gyerekkoromban a tenger jéggé fagyott, és rá lehetett menni kutyaszánnal. Valdemar fiúnk ezt már nem fogja megtapasztalni ? csak a történetekből.
 
A 23 videointerjúban helybeliek mondják el tapasztalataikat: halászati és vadászati koordinátor, rendőr, ápolónő, állatorvos, turisztikai szakember, szállodamenedzser, tengeri létesítmények menedzsere, polgármester, pilóta, kikötőfelügyelő, vállalkozó, középiskolai tanuló, pap, múzeumigazgató, üzletkötő, tanár, halász, vadőr és mások. A kiállított fotókat a GEUS ? Geological Survey of Denmark and Greenland ? dán kutatóintézet által készített poszterek kísérik, amelyeken bemutatják a jéggleccser olvadását és a tengerszint emelkedésével bekövetkező problémákat.
 
A kiállítás április 17-i megnyitóján az Aavaat grönlandi kórus ad hangversenyt.