(MTI) - Monok István, az OSZK főigazgatója a tárlat hétfői megnyitóján utalt arra, hogy a mai digitalizálódó világban megjelent a vágy a könyvek fizikai érintésére, a nemzetközi könyvpiacon elindult egy újfajta hasonmáskiadási hullám: a jelesebb európai könyvkiadók mind fakszimile-sorozatokat indítanak, melyek néha valóban kincsnek számítanak.
Leonardo da Vinci |
"A Giunti talán Olaszország legrégibb kiadója, több mint 160 éves múlttal, de az utóbbi évtizedekben is meghatározó szerepet tölt be az olasz irodalomban és könyvkiadásban" - beszélt az általa vezetett firenzei eredetű könyves vállalatról Massimo Rondinelli. Mint felidézte, 1962-ben Renato és Sergio Giunti egy konferencián találkozott Leonardo hatalmas életművével, és még aznap este, a vacsoraasztalnál eldöntötték, hogy hasonmáskötetekben kiadják a reneszánsz mester összes művét. "46 éve tart ez a vállalkozás, sok millió eurót fordítottunk már rá. A munka során azonban a legnagyobb nehézség az, hogy az eredeti kéziratok a világ különböző részeibe szóródtak szét" - érzékeltette a feladat nagyságát Massimo Rondinelli.
Elmondta, néha a kiadónak a diplomácia segítségét kellett kérnie: "megtörtént, hogy az olasz köztársasági elnök, Sandro Pertini személyesen fordult annak idején francia kollégájához, Valéry Giscard d'Estaing-hez, hogy egy kis csapat a College de France Leonardo-kéziratait fotózhassa a Francia Nemzeti Bank széfjében. Ezt végül engedélyezték, de csak fegyveres őrizettel. Máskor az angol királynőt kellett így meggyőzni" - idézte fel a vállalat vezetője.
Eddig körülbelül 40 kötet jelent meg a Giunti gondozásában, ami összesen hozzávetőleg 16 ezer oldalt jelent. Mai ismereteink szerint Leonardo 60 ezer oldalnyi kézirata fellelhető, így a kiadó folytatja a sorozatot, legközelebb szeptemberben jelentkezik új kötettel.
Az Országos Széchényi Könyvtár kiállítása július 11-ig tekinthető meg.