A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány 2007 őszén a kortárs magyar képzőművészet támogatására hirdette meg gyűjteményépítési programját, amelynek keretében az alapítvány vállalta, hogy öt éven át minden évben legalább 100 millió forintot gyűjt össze a kortárs képzőművészetet és jótékonysági célokat támogató magyarországi vállalatoktól. Az alapítvány az így - és az állam részéről - befolyt összeget egy független, öttagú művészeti zsűri koordinálásával kizárólag műtárgyvásárlásra fordítja, a vásárolt műtárgyak pedig a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjteményt gyarapítják.
Az évente közel 100 új műtárgy az utóbbi évtizedek kortárs magyar képzőművészetének reprezentatív alkotásai közül kerül ki, ám a művészetpártoláson túl az alapítvány egyik fő feladatának a jótékonysági célok megvalósítását tekinti. Ennek jegyében rendezték meg december 15-én este azt a jótékonysági árverést, amelyen az eddig összeállított gyűjteményből a szakmai grémium által kiválasztott 25 alkotás került kalapács alá. Az alkotásokhoz közjegyző jelenlétében sorsolták hozzá azt a 25 civil szervezetet, amely ősszel meghirdetett nyílt pályázatukon nyerte el a kép vagy szobor nettó leütési árának megfelelő, vissza nem térítendő támogatást.
"Ahogy a gyűjteményépítés számunkra mecenatúra, a jótékonysági árverés is az" - mondja Fertőszögi Péter művészettörténész, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az "adakozás, segítség, jótevés égisze alatt" megrendezett aukción igen sok érdeklődő van jelen, de az árverésre került 25 alkotás közül ezúttal csupán néhány talál gazdára. Az alkotásokhoz társuló civil szervezetek ennek ellenére nem maradnak támogatás nélkül: a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány minden egyes alkotásra licitál, vállalva a garanciát, hogy minden nyertes pályázó hozzájut a minimum 500 ezer forintos támogatáshoz.
Az árverést követően Fertőszögi Péter rámutat: szerinte az alapítvány egyszerre épít kapcsolatokat és gyűjteményt. A kevés elkelt alkotás kapcsán elmondta: ebben a régióban a segítségnyújtás még nem a legnépszerűbb tevékenység, de hamarosan remélhetőleg egyre többen felismerik a jótékonyság fontosságát. A művészettörténész több alkotás kapcsán is nagyon örült, hogy a gyűjteményben marad, például Varga Rita Ophelia projektjét említve.
Csiszér Zsuzsi, akinek Lehetnék akár XXI. századi Mona Lisa című alkotása is kalapács alá került, elmondta: hatalmas megtiszteltetés, hogy egy gyűjtemény részét képezi a munkája, szerinte fantasztikus dolog, hogy az utókor számára is őrzik, és az emberekhez is eljuttatják a művészek képeit. A jótékonykodás nem csak a civil szervezetekre, de az alkotókra is vonatkozik: minden évben három kiállító művész kap 1-1 millió forintos, külföldi tanulmányútra fordítható ösztöndíjat. A zsűri idén Polgár Botond szobrászművész, Szanyi Borbála szobrászművész és László Dániel festőművész mellett döntött. "Jótékonyságban gazdagabb új esztendőt" - mondja Fertőszögi Péter az aukció végén, ami a jövőben remélhetőleg nem csak kívánság marad.