Kamerával Noé nyomában

Képző

1964-ben indította el a BBC Wildlife Magazin és a londoni Natural History Museum a Shell olajvállalat támogatásával azt a versenyt, amely az év legjobb természetfotóit díjazza. Akkor, 44 éve összesen 600 pályamű érkezett be a felhívásra - a 2007-es pályázatra, amelynek anyagát most Budapesten láthatjuk, 78 országból 32000 kép érkezett. A két dátum között persze kitört a képkorszak, elterjedt a digitális rögzítés, rohamosan nőtt a profi és az amatőr fényképezők száma - ennél gyorsabban csak éppen a kép tárgyai, az állat- és növényfajok fogyatkoztak. E kétirányú folyamathoz még hozzá kell tenni az utazási szokások megváltozását, a rendszeres repülőutakat egzotikus tájakra, ami 1964 táján még csak kevés földlakó számára volt elérhető, és ha a globális piac terjedését is odagondoljuk, s vele az állatokból készült ajándéktárgyak özönét, már nem is olyan könnyű szívvel nézegetjük a fotókat.

 

Azevtermeszetfotosa2007_KaraiCsaba.jpg
Karai Csaba fotója

A fődíjas kép, Ben Osborne felvétele, amint egy elefántbika beletapos az afrikai dagonyába, vitán felül lenyűgöző. De a különböző kategóriák nyilvánvalóan a világméretű tendenciákkal együtt változtak, gondolom, a hatvanas években még nem volt nagy szám a testközelben élő városi és kerti állatok fényképezése - ma ez tűnik a legszellemesebb és persze a legőszintébb képsorozatnak. Mert könnyű alámerülni a Vörös-tenger dús faunájába, lefényképezni az orrunk előtt úszkáló színes vízi torpedókat, lebegő rájákat és királykék halrajokat - de próbálja meg valaki azt a bravúrt, amikor egy közlekedési lámpába fészkelt léprigót kell megörökíteni, ahogyan Andrew Walmsley tette, vagy a csatornanyílásban üldögélő pockot (Danny Green képe), fogadok, eszébe sem jut, hogy a természet végtelen türelmét dokumentálja.

 

Azevtermeszetfotosa2007_MateBence_DKOKO20080729002.jpg
Máté Bence fotója

2007-ben a tíztagú zsűriben egy magyar fotós is helyet kapott, Radisics Milán, aki a tiszavirágzásról készített fotóival a National Geographic 2007-es sztárja lett. A versenyben is jól szerepeltek a hazaiak: Máté Bence 2002-ben, alig 16 évesen elnyerte ugyanennek a versenynek a Fiatal Fotográfus díját, majd 2005-ben az Erik Hostings különdíjat, 2007-ben ismét ő lett a kategória nyertese a magyarországi madárkolóniákról készített sorozatával. Ő az, akinek leskunyhóba rejtett lencséjével - tudta nélkül - egy teljes órán át szembenézett a tóban tollászkodó karvaly, míg el nem lőtte azt a bizonyos egyetlen, tökéletes képet. Karai Csaba képe az Egyetlen Föld kategória győztese lett, a Hold előtt elhúzó repülőgép véletlenül megtalált, lenyűgöző pillanatával. Kivételes felvétel, ahogyan a versenyben szereplő, díjat nem nyerő Somogyi Márk kiállított képei is a természet mintázatairól.