Karosszékben ülő lány éri a legtöbbet

Képző


gulacsy_karosszekbenuloleany.jpg
Gulácsy Lajos: Karosszékben ülő leány

Gulácsy Lajos 1910 körül készült, minden monográfiában reprodukált festménye, a méretével is tekintélyt parancsoló (120 x 81 cm) Karosszékben ülő leány című kép a festő legreprezentatívabb női portréja. Az életmű legnagyobb arcképével csupán a szintén ebben az időszakban megszületett remekmű, a Régi instrumentumon játszó hölgy állítható párhuzamba. E két alkotás ismét ráirányítja figyelmet arra, hogy Gulácsy talányos művészetét milyen mélyen determinálta a nőkhöz való viszonya, hogy életművében mennyire centrális szerepet kapott a nő és a nőiesség motívuma. A mű kikiáltási ára: 85 millió forint.

 
Hogy milyen képeket adnak be árverésre az eladók, azt alig tudják befolyásolni az aukciós házak. Annál inkább előcsalogatják a magántulajdonban lévő remekeket a nagy életmű kiállítások, egy-egy festő munkásságát felölelő monográfia megjelenése. A debreceni Modem nagy Aba Novák Vilmos kiállításának hozadéka, hogy egyre több festmény kerül a műkereskedelembe a sokáig háttérbe szorított művésztől. A Kieselbach Galéria aukcióján öt Aba-Novák festmény szerepel, köztük az 1922 körül készült, a debreceni kiállítást megjárt Fürdőző nők (Női aktok) 25 millió forintos kikiáltási árral.
 
Vaszary János műveinek népszerűségét is érezhetően fokozta a 2007-2008-as kiállítás a Nemzeti Galériában. A festő 1905-ben tanulmányúton járt Spanyolországban; ennek az ihletett időszaknak egy bravúros alkotása a most felbukkant Déli pihenő című kép, amely témájában és vérbő festői megoldásában a spanyolországi mediterrán világ utánozhatatlan hangulatát érzékelteti. A munka 30 millió forintos áron szerezhető meg
 
Gróf Batthyány Gyuláról 2007-ben jelent meg Molnos Péter monográfiája, azóta is jó néhány fontos kép került elő, amely gazdagítja a festőről alkotott képet. 10 millió forintos kikiáltási árról indul a Balkonon (Spanyol nők erkélyen)  című 1934 körüli nagyméretű, dekoratív mű, a Firenzei este induló ára 8,5 millió forint. 
 
Olykor egy készülő kiállításnak is lehet műkereskedelmi vonzata. A 2010-es Pécs Európa Kulturális Fővárosa programjába Nyolcak kiállítást terveznek a dunántúli városban. Ebben pedig központi szerepet kaphat Berény Róbert festészete. Egy Berény főmű, az 1910-es Csendélet kancsóval és gyümölcsökkel 20 millió forintos kikiáltási árról indul. Berény a legprogresszívebbnek tekinthető, 1906 és 1914 közötti időszakában meglehetősen sok csendéletet festett, ma ezekből mindössze hat ismert.
 

bortnyiksandor_falu.jpg
Bortnyik Sándor: Falu

A napokban megjelent Derkovits Gyula monográfiában is reprodukálva van a Vihar elől futók című festmény, amelyet az aukción 6,5 millió forintért kínálnak.A Kieselbach Galéria őszi árverésének szenzációja volt Bortnyik Sándor 1921-es Lámpagyújtó című képe. A mostani árverésen is lehet licitálni két korai, avantgárd Bortnyik festményre. Az 1918-as Falu című olajkép 8,5 millió, az 1919-es Kék-vörös kompozíció 6 millió forintról indul. 

 
Szobotka Imre Kubista férfiportréja a művész legjobb korszakának alkotása. 1914 körül készült, amikor Szobotka párhuzamosan haladt a nemzetközi avantgárd élvonalával. Méltányos érte a 17 millió forintos kikiáltási ár.
 
A kimagasló alkotások sorában még Lotz Károly, Mednyánszky László, Ziffer Sándor és más jeles XIX-XX. századi festők alkotásai szerepelnek.
 
A Kieselbach Galéria árverését december 19-én, a Vígszínházban tartja, az aukciós kiállítást december 18-ig lehet megtekinteni a Szent István körúti galériában. Az árverésre kerülő tételek megtalálhatók az aukciósház honlapján.