Katonásdi Moholy-Nagy László képein keresztül

Képző

(MTI) - A Németországban nagy elismertségnek örvendő Moholy-Nagy mintegy 170 korai alkotását mutatja be az apoldai avantgárd művészeti ház. Hans-Dieter Mück kurátor szerint a kiállított munkák még az 1946-ban Chicagóban elhunyt művész "Bauhaus-korszaka" előtti időkből, az 1917 és 1923 közötti évekből származnak, s ezúttal első alkalommal kerültek a nagyközönség elé.

 
A türingiai kiállításon szereplő munkák túlnyomó többsége olyan rajz, amelyet Moholy-Nagy László a hajdani magyar királyi hadsereg fiatal katonájaként az első világháború idejében a keleti frontélet mindennapjairól, katonatársairól és elöljáróiról, valamint a környéken élőkről elsősorban tábori levelezőlapokra készített. A levelezőlapokat a frontról, majd megsebesülése után, az odesszai katonai kórházból küldte haza. A kórházi lapok már mindenekelőtt a háború borzalmait ábrázolták. A kiállítás második része az 1920 és 1923 közötti, immár Berlinben töltött éveket öleli fel, elsősorban korai festészeti és fotográfiai munkákat mutatva be.
 
A kiállított munkák értesülések szerint részben magyarországi gyűjteményekből származnak,  részben pedig a művész második, Sybille Pietzsch-csel kötött házasságából született első lányától, a Michiganben élő Hattula Moholy-Nagytól. Az Úton Weimarba - 1917-1923 címet viselő kiállítás június 21-ig tart nyitva.