Több mint 20 évvel ezelőtt, a rendszerváltás pillanatában, a keleti blokk nemzetei eufórikus állapotban ünnepelték az új, szabad, demokratikus köztársaságok létrejöttét. Mostanában úgy tűnik, hogy ezek az országok sajátos útvesztőbe kerültek szocialista múltjuk, nemzeti tradícióik és nemzetközi szerepükhöz való viszonyuk tisztázatlansága miatt. A problémák gyökerét többek között a múlt feldolgozatlansága és elfedettsége jelenti. A közbeszédre és a politikai retorikára egyaránt jellemző címkézés és vádaskodás mellett a múlttal kapcsolatos információk jelentős része továbbra is rejtve, kibeszéletlenül marad. Gyakorta fordul elő az egyes információfoszlányok politikai célokra való felhasználása. A helyzet erős negatív hatást gyakorol a társadalomra és jelentősen hozzájárul ezeknek a nemzeteknek az identitásválságához.
Kelet-európai problémaköröket vizsgálnak a Molnár Ani Galériában
Képző
A kiállítás Kelet-Európát érintő aktuális társadalmi és politikai szituációra reflektál, kiemelve a magyarországi helyzetet, azonban lényeges szempontja a kérdéskör kiszélesítése. A hat kiállító, különböző generációk tagjaiként, eltérően viszonyul a közös múlthoz, műveik különböző olvasatokkal bírnak a jelen kérdéseire vonatkozóan is. Legtöbben közülük Magyarországon élnek és alkotnak, mint Benczúr Emese, Cseke Szilárd és Jakatics-Szabó Veronika. Ketten más Kelet-Európai országok állampolgárai ? Mihael Milunovic szerb, Sergiu Toma román. Mayer Éva pedig a magyar kisebbség tagjaként él Szlovákiában.
Az Untouchable Matters olyan tematikus kiállítás, amelyben a különböző médiumú művek ? installációk, mobil objektek és konceptuális festmények ? egymással párbeszédben válnak koherens tárlattá. Az alkotók eltérő szempontjai egyazon gyökerű kelet-európai problémakört vizsgálnak különböző nézőpontokból.