(MTI) A csaknem 600 millió forintos beruházás az Új Széchenyi Terv támogatásával, a mester életművét gondozó Komplex Kultúra Kutatásáért Alapítvány, illetve Eger városának együttműködése nyomán valósult meg Eger központjában, a volt Ifjúsági ház klasszicista épületének teljes rekonstrukciójával.
Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára a központ megnyitóján emlékeztetett arra, hogy az életének meghatározó részét Amerikában töltő Kepes saját bevallása szerint is gyógyíthatatlan magyar volt, ezért tanítványai, a fényművészettel kapcsolatos angol kifejezéseket szintén magyar akcentussal ejtették ki.
? Korszerűségre törekedett, arra, hogy ne csupán a képzőművészetben alkosson maradandót, hanem a tudomány területén is, így hozzájárult az egyetemes kultúra fejlődéséhez. Ezért méltó hozzá a most felavatandó korszerű intézmény, amely nem csupán Eger, hanem az egész régió egyik legfontosabb művészeti intézményévé válhat ? mondta az államtitkár.
July Kepes, a művész lánya úgy vélekedett, hogy egy álom valósult meg a központ megvalósításával, egyben átadta a világ egyik legjelentősebb műszaki tudományos műhelyeként számon tartott egyetem, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) elnökének üdvözletét. Váljon az intézet a tudósok és a művészek együttes munkájának katalizátorává ? mondta July Kepes.
Kaczári István, az intézményt üzemeltető Komplex Kultúra Kutatásáért Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta: szándékaik szerint a művészet és a természettudomány szinte valamennyi ága, a többi között a lézertechnika, a robottechnika, a festészet és a fotográfia is megjelenik majd a Kepes György nevét viselő művészeti központban.
A beruházás során teljes egészében megújul az Eger központjában található volt Ifjúsági ház. A 2700 négyzetméteres alapterületen kap helyet Kepes György több száz alkotása, illetve tanítványok és kortársak művei is. A központ létrehozásának apropóját az szolgáltatja, hogy a Heves megyei származású művész 1991-ben Egernek adományozta életműve egy jelentős részét, mintegy 200 alkotást ? tette hozzá Kaczári István. Emlékeztetett arra: a beruházás egyik célja éppen az volt, hogy méltó helyet biztosítsanak az egri gyűjteménynek, illetve az alapítvány által birtokolt anyagnak. Egyúttal egy valódi, a nagyközönség számára vonzó kulturális központot is létre kívántak hozni. Éppen ezért nem nevezik az intézményt múzeumnak, hiszen legfőbb céljuk az ismeretterjesztés, tanítani, oktatni szeretnének az épületben, ahol Kepes, illetve pályatársai művei alkotják majd az állandó kiállítás gerincét.
Ugyanakkor a háromszintes intézményben magyar és külföldi alkotók műveit bemutató fényművészeti múzeumot kívánnak berendezni, illetve időszaki tárlatok megrendezésére is lehetőség nyílik. Emellett kulturális eseményeknek, a többi között koncerteknek is helyet adhat majd az épület, amelynek bérletéről 15 éves megállapodást kötött az ingatlantulajdonos egri önkormányzattal az alapítvány ? mondta Kaczári István.
Kepes György a Heves megyei Selypen született 1906-ban. A Képzőművészeti Főiskola elvégzése után 1930-ban Berlinbe költözött, ahol együtt dolgozott a Bauhaus-körrel. Ezt követően Chicagóban kamatoztatta a fém- és fényszobrok, kinetikus művek készítése során szerzett tapasztalatait, majd 1946-ban a vizuális tervezés professzorává nevezték ki a világ egyik legismertebb egyetemén, az MIT-n.
Kezdeményezésére nyílt meg 1967-ben az egyetem székhelyén, Cambridge-ben a Haladó Vizuális Tudományok Központja, amelyet nyugdíjba vonulásáig maga vezetett. Kepes György 2001-ben hunyt el a Massachusetts állambeli Cambridge-ben.
Az Egernek adományozott alkotásoknak ez idáig az úgynevezett Vitkovics-ház adott otthont. Ehhez az anyaghoz kötődnek a városban immár két évtizede rendszeresen megrendezett fényszimpóziumok.