(MTI) - A fotó Benedek Béla favágót és gyerekeit ábrázolja a Hargita megyei Zetelakáról. A nehéz sorsú család keservesen tudta megteremteni a napi betevőt kilenc gyermeküknek, a családapa reggeltől estig az erdőn dolgozott, míg az anya kénytelen volt otthon maradni a kisebbekkel. Nem sokkal a fotó elkészülte után Benedek Béla szerény kis házuk padlásán felakasztotta magát.
   
A közönségdíjas kép a sajtófotó pályázaton harmadik díjat nyert a társadalomábrázolás-dokumentarista kategóriában.
 

kerekesmistvan_favagoesgyermekei.jpg
A nyertes felvétel
   
A kép szerzője, Kerekes M. István szabadfoglalkozású fotóriporter, 2000-től vesz részt nemzeti és nemzetközi fotótárlatokon, pályázatokon. Mostanáig három világrész több mint 40 országában állították ki a fényképeit. Munkásságát több mint száz hazai és nemzetközi díjjal ismerték el. 2009 áprilisában a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) a fotóművészet terén elért eredményeiért a kiváló nemzetközi fotóművészi cím bronz fokozatával tüntette ki.
   
A XXVII. Magyar Sajtófotó Kiállítás szervezői az idén is lehetőséget adtak a látogatóknak, hogy leadják voksukat az általuk legjobbnak ítélt képre. Újdonság volt, hogy a képekre a kiállítás országos turnéja alatt folyamatosan lehetett szavazni.
   
A hazai sajtófotográfia legnagyobb seregszemléje 2009-ben először Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban, majd Debrecenben, Miskolcon és Pécsett volt látható.
   
A tárlaton bemutatott csaknem 400 kép, képriport közül 64 fotóra érkeztek közönségdíj-jelölések. A szavazatok között nagy volt a szóródás, a témák iránti érdeklődés széles skáláját jelzi, hogy az értékelt képek között egyaránt helyet kaptak a hír, a művészet, a sport, a társadalomábrázolás és a természet kategória alkotásai.
   
A marosvásárhelyi születésű, 32 éves Kerekes M. István képe után a második legtöbb szavazatot Szalmás Péter (Népszava) Vízfal című képe kapta, míg a közönségszavazás harmadik helyén Szandelszky Béla (Associated Press) Dél-oszét konfliktus című képriportja végzett, amely a Sajtófotó Pályázat 2008 Képriport kategória első díjasa lett.