Két festmény már Pécsre ért a Munkácsy-trilógiából

Képző


debrecen_derimuzeum_munkacsymihaly_golgota_bontjak_d__ob20100419008.jpg
 Tűzoltók segítettek leemelni a debreceni Déri Múzeumban a Munkácsy-képeket
 
(MTI) - Szentkirályi Miklós, a Szépművészeti Múzeum főrestaurátora elmondta, hogy a képek feltekerve, speciális hűtőládákba helyezve, hűtőkamionnal érkeztek a baranyai megyeszékhelyre. Bár az épségükre legveszélyesebb fázison, a szállításon már túl vannak, a kicsomagolásuk és falra helyezésük során is különös gonddal kell eljárni.
   
A festményeket az iskola dísztermének fóliával leterített padlóján csomagolják ki, majd a keretekre feszítik. Tekintettel a méreteikre - a Golgota például 32 négyzetméteres és kerettel együtt 400 kilogramm a súlya - a képeket tizenöt ember emeli a helyükre.
   
A debreceni Déri Múzeumban őrzött Munkácsy-trilógia öt hónapon keresztül látható Pécsett, a hajdú-bihari megyeszékhely így járul hozzá az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program sikeréhez. A kiállítás azért is bír különös jelentőséggel, mert bár a Golgota és a Krisztus Pilátus előtt című festményt az elmúlt években többször szállították a tengerentúlra és vissza, az Ecce Homo nyolcvan éve nem hagyta el a Déri Múzeum falait.
   
A három alkotás kölcsönadásához mindegyik tulajdonos - Hajdú-Bihar megye önkormányzata, az Amerikai Egyesült Államokban élő Pákh Imre műgyűjtő és a kanadai Hamilton Galéria is - hozzájárult, Pécs pedig eleget tett a kiállítás szigorú feltételeinek.
   
A tárlat egyedüli helyszíneként szóba jöhető dísztermet át kellett alakíttatnia a Pécsi Galériának. A szerződésben különböző műszaki, klíma- és biztonsági berendezések elhelyezését írták elő, a falakat pedig a legjobb hatás elérése érdekében angolvörösre festették. A teremben a képek védelme érdekében állandó 20 Celsius-fokot és 50 százalékos páratartalmat szükséges biztosítani, a műkincsekre éjjel-nappal biztonsági szolgálat vigyáz.
   
A pécsi önkormányzat a kiállításra 50-60 ezer látogatót vár, aki 1000-1500 forint körüli áron juthat egy belépőjegyhez. A tárlat bevételének 40 százaléka a Déri Múzeumot illeti.