Kilian Leonard Dax munkáiból nyílik kiállítás az Abigailben

Képző

 
A hetvenes évek közepe óta Németországban élő, a képzőművészet, a dizájn és az építészet területein párhuzamosan dolgozó magyar művész kiállításán képeket, reliefeket, szobrokat és egy térkompozíciót láthatunk. A három műfajt képviselő munkák egymással kölcsönhatásban alkotnak egy összművészeti - gesamtkunstwerk - kompozíciót.
 
A Budapesten 1954-ben született alkotó Magyarországon sem ismeretlen. Az Ernst Múzeumban 1993-ban retrospektív kiállítással mutatkozott be, bútoraival 2008-ban az Iparművészeti Múzeumban találkozhattunk, térkompozícióit tavaly a Damjanich János Múzeumban, majd a budapesti Museion Nr. 1. Galériában láthatta a közönség. Képzőművészeti és dizájn munkásságával a nyolcvanas évek kezdete óta a neoavantgárd német új hullám (Neue Deutsche Welle) létrehozói között tartják számon.
 
Kilian Leonard Dax térkompozíciói az absztrakt geometrikus festészet belső téri világának reális anyagokkal való, háromdimenziós, építészeti nagyságrendű interpretációi, amelyek az emberi élet színteréül szolgálnak. Munkái a német Bauhaus, a holland De Stijl és az orosz konstruktivizmus elméleteit fejlesztik tovább.
 
 
Dax és a német alternatív művészek a nyolcvanas évek elején mélyreható kulturális változásokat hoztak létre Nyugat-Európában. Milánói közös kiállításukat értékelve 1982-ben a következőképpen foglalja össze e koncepciót az olasz Casa Voque: "Az új tárgyak formáikban, színeikben és az anyagfelhasználásban szabadok és áthatnak az építészet, a művészet és a divat területére. Ennek az új hullámnak közös nevezője a fantáziagazdagság, a kreatív formák és stílusok pluralitása, amely high tech megjelenéssel párosul".
 
Dax a  nyolcvanas években  kibontakozó ökológiai mozgalom hatására  olyan formavilágot dolgozott ki, amelyben a technikai világ és a természet formáit közös nevezőre hozta. E gondolatok grandiózus léptékben jutottak kifejezésre  a Volksbankok és Raiffeisen Bankok közös oktatási központja számára 1994-95-ben készült nagyszabású kasseli projektjében. Hasonló szellemi háttérrel született munkáit Németország nagy magángyűjteményeiben: Berlinben, Hamburgban, Frankfurtban, Düsseldorfban, Würtzburgban láthatja a közönség.
 
Legújabb munkáiban a 8000 évre viszatekintő kárpát-medencei kultúra kérdéseivel foglalkozik, amelyek a magyar közönség és Európa számára egyaránt meghatározóak.
 
A Mozgás - idő - mobilitás című tárlatot március 28-tól április 14-ig láthatják az érdeklődők az Abigail Galéria emeleti kiállítótermében.