A spidronrendszert még feltalálója, Erdély Dániel grafikus, filozófus, geometriakutató (tessék választani) is szenvedélyes életjátékként űzi. Csakhogy a világ komolyan vette: a geometriai kísérletnek induló valami néhány év alatt igen vegyes rajongótábort gyűjtött maga köré. A matematika ugyanúgy a magáénak érzi, mint a kristályfizika, a számítógépes grafika és a szobrászat, a csomagolástechnika vagy az energetika. Lázasan érdeklődnek iránta a tudományos konferenciák. Az elektronikus levelezés jóvoltából naponta készülnek új spidron-változatok, Erdély és a spidron révén lett barátok, kutatótársak közös munkájaként.
Erdély Dániel kiállítása az N&n Galériában,
szept. 12. - okt. 1.
Identitását tekintve a spidron egyelőre hontalannak minősülhet, hiszen nem tudni, tudomány vagy művészet. Csak az biztos, hogy valami olyan elemi része a világ szerkezetének, ami szinte bármiben alkalmazható, vagy feltűnhet, vagy tapasztalható - tehát ott van. Próbálom megközelíteni, ráhúzni valamelyik konzervdobozt: mi ez, miért ekkora, mitől színes vagy színtelen, miből van és hát mire is jó? Használhatatlan kérdések. Persze van színe, anyaga, alakja, a kiállításon bemutatott egyik sorozat például az arkhimédeszi félszabályos testek 13 alakzatát képezi le a spidronvariációkkal, egy
másik meg puzzle-játék. Nem is forma, hanem processzus, magyarázza egy kvantumlogika professzor. Jó, lehet belőle bravúros fény-árnyék hatásokkal játszó álmennyezet, vagy követhetetlen ritmusú csempesor a kád szélére, gyerekfotel vagy díszdoboz, készült belőle nagyméretű térplasztika és akrilfestmény, volt már szemléltető eszköz, amely a természetes számokon belül a prímszámok elhelyezkedését mutatta. De sokkal izgalmasabb kimondani, hogy a kis kapálódzó karocskákból álló térformák egész észlelésünknek új irányt adnak. Ez a geometriai türelemjáték a tér szerkezetének eddig nem ismert tulajdonságait teszi láthatóvá. Nem baj, ha nem értjük, elég csak látni, kipróbálni, egymásba rakosgatni a színes kis darabokat. Teret alkotni belőlük, örvényeket kavarni a szigorú háromszögekből, görbült felületeket teremteni az egyenesekből.
Hogy mire jó? Egy lelkes amerikai spidronkutató egyszer visszakérdezett: miért, mire jó egy csecsemő?