Klasszikus porcelánremekek az Iparművészeti Múzeumban

Képző

 
(MTI) - Veljko Marton Európa mennyiségében és kvalitásában is egyik legjelentősebb porcelángyűjteményét hozta létre, elsősorban az 1750 és 1850 közötti, klasszikus korszakra koncentrálva - méltatta a különleges anyagot kölcsönző, részben magyar származású gyűjtőt az IMM főigazgatója.
    
Takács Imre elmondása szerint a Törékeny harmónia egy hosszú távú program kezdetét jelzi: az Iparművészeti Múzeum együtt kíván ugyanis működni az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén található többi - bécsi, prágai, brnói, zágrábi - hasonló profilú múzeummal is.
    

Mint Veljko Marton felidézte, gyűjteménye első darabját, egy biedermeier könyvszekrényt mintegy negyven éve, még egyetemista korában vásárolta. A pécsi nagyszülőktől származó horvát üzletembernek aztán szenvedélyévé vált időközben több mint 3000 darabosra duzzadt kollekciójának gyarapítása, az utóbbi tizenöt esztendőben elsősorban a porcelánokra szakosodva. A rendkívüli anyagból nyílt meg a Zágráb melletti Samoborban 2003-ban a Muzej Marton, Horvátország első magánmúzeuma.
    

A mindössze háromszáz éves európai keményporcelán történetét mindig is kiemelkedő műhelyek határozták meg: kezdetben a meisseni, majd a bécsi császári manufaktúra - szólt a műfaj történetéről Balla Gabriella, a kiállítás kurátora. Mint az IMM Kerámia Főosztályának vezetője hozzáfűzte, a Budapesten bemutatott anyag is elsősorban a bécsi klasszicista porcelánokra koncentrál, bemutatva azonban számos sévres-i, illetve néhány korabeli orosz porcelánremeket, továbbá üveg-, ezüst- és bronztárgyakat is.
    
Conrad von Sorgenthal, a bécsi császári manufaktúra vezetőjének időszakára esik az európai porcelán fénykora: az IMM kiállításán látható, letisztult formavilágú, frissen kikísérletezett, különleges anyagokkal és technikákkal díszített műtárgyak készítésük idején is valódi luxusterméknek számítottak - jegyezte meg a kurátor.
    
 
Balla Gabriella az egységben bemutatott solitaire és tete-á-tete készletek mellett kiemelte a különleges tárgytípusokat, például a díszes pohárhűtő tálakat vagy míves jégkrémhűtő edényeket is. A francia porcelánok között még látható egy Marie Antoinette királynénak készített csésze, de a forradalom szimbólumaival díszített, hasonlóan igényes darabok is.
    
Plasztikusságukkal a márványt idézik a máz nélküli, úgynevezett biszkvit porcelánok, de különleges festésekkel és fényekkel az ametiszt-, a faburkolat vagy a keleti lakkfestések hatását is kiválóan vissza tudták adni a bécsi mesterek - hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Balla Gabriella elmondása szerint az IMM gyűjteményéből három sévres-i óriásváza csatlakozott a Horvátországból érkezett anyaghoz.
    
A magyar és a horvát államfő védnökségével megrendezett kiállítás szeptember 11-ig látható az Iparművészeti Múzeum földszintjén. A tárlat kezdetével egy időben nyílik, szintén a földszinten az IMM állandó múzeumshopja is.