Kocsis Imre festőművész gyűjteményes tárlata a Kogart Házban

Képző


kocsisimre_eloszoba.jpg
Előszoba
 
Kocsis Imre festőművész és tanár fél évszázadot átívelő életműve egyedülállóan változatos: magában foglalja a kortárs képzőművészet különböző stíluskorszakait, irányzatait és művészeti kísérleteit. A kiállításon mintegy 100 alkotás (festmény, grafika, szobor) látható, a legkorábbi 1956-ból való.
 
Mivel Kocsis Imre elismert kertművész és európai viszonylatban jegyzett lepkegyűjtő is egyben, a tárlókban és vitrinekben e tevékenységének darabjaiból is bemutat néhányat, hiszen inspirációként szorosan kapcsolódnak a maga által kialakított képzőművészeti nyelvhez.
   
Kocsis Imre kísérletező hajlamú művészként a kezdeti realista szemléletmód után a 70-es évek elejétől a magyar hiperrealizmus egyik markáns alkotója, és a 70-es évek második felétől a különféle modern grafikai eljárások (szitanyomás, cianotípia, gumimásolás) egyik első képviselője lett.
    
A 90-es években minden energiáját és tapasztalatát a nagy mű, a 3 x 4,5 méteres Lakodalom című alkotás létrehozására összpontosította. A képen a realizmus, a hiperrealizmus és a különböző impresszionisztikus törekvések a legmagasabb szintű anyagábrázolással párosulva jelennek meg. 1991 és 2000 között ezen az egyetlen alkotáson dolgozott addigi pályafutása összegzéseként.
    
Az új évezred kezdetétől már önálló festői nyelvét alkalmazza, elsősorban családtagjait, közvetlen környezetének elemeit választva képei tárgyául.
    
Kocsis Imre több mint négy évtizeden át a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanáraként, majd tanszékvezetőként fiatal művészek sokaságát nevelte. Az egyetem Képgrafika Tanszékének professzoraként ment nyugdíjba.
    
Kocsis Imre április 15-ig nyitva tartó életmű-kiállításával a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány a kortárs magyar képzőművészet klasszikusait bemutató sorozatát folytatja. A kiállítás alkalmából az alapítvány kiadott egy a teljes életművet bemutató, mintegy 60 reprodukcióval illusztrált 112 oldalas könyvet, a függelékben életrajzi, kiállítási és bibliográfiai adatokkal. A tanulmányt a művész tevékenységét évtizedek óta követő Fábián László, Kocsis Imre jó barátja írta.