Folytatódik a pécsi Pro Pannonia Kiadói alapítvány által három éve kezdeményezett program, amelynek célja Pécs különleges értéket képviselő, múlt századi művészei, a Bauhaus pécsi mesterei munkásságának, a velük kapcsolatos új kutatási eredményeknek a hazai és a külföldi szakmai közvéleménnyel való megismertetése, jelentőségük és időszerűségük bemutatása a szélesebb közönség számára.
A Bauhaus pécsi mestereit bemutató sorozat keretében már több kétnyelvű kötetet jelentetett meg a kiadó, a neves szerzők Weininger Andor, Forbát Alfréd, Breuer Marcel munkásságát dolgozták fel, a könyveket Pécsett és Budapesten mutatták be. A program során emellett egyetemi hallgatók számára multimédiás alkotótábort szerveztek Bauhaus reflexiók címmel.
A program folytatásaként a közeljövőben Molnár Farkas kerül a középpontba. Molnár 1897-ben Pécsett született, 1907-1915 között a Cisztercita Gimnáziumban diákoskodott, itt érettségizett, 1920-ban festőként a pécsi aktivista folyóirat, a Krónika szerkesztősége melletti műteremben dolgozott Stefán Henrikkel együtt, publikált is a lapban, ugyanebben az évben részt vett a sok, később jelentős pályát befutó művészt útjára indító Pécsi Művészkör megalapításában. 1921-től a Bauhausban képezte magát.
A Molnár Farkashoz kötődő projekt két pillérre alapul: a szakemberek egyrészt konferencia keretében értékelik Molnár Farkas sokoldalú munkásságát, valamint a neves építészről kétnyelvű (magyar, angol) könyv készül, amely 2010 tavaszán jelenik meg.
Részletes program
A konferencia időpontja:
január 26. (kedd) 14 óra
A konferencia helyszíne:
Művészetek és Irodalom Háza, Fülep Lajos terem (Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
A konferencián elhangzó előadások:
Bajkay Éva: Az ismeretlen festő, a legújabb aukciók sztárja
Várkonyi György: Az 1923-as rézkarcok a Bauhaus fordulat jegyében
Annemarie Jaeggi: Molnár és társai Gropius építészirodájában, Weimarban
Bakos Katalin: Molnár, a tervező grafikus
Rosch Gábor: Molnár fennmaradt budapesti épületeinek prezentációja
Cs. Plank Ibolya: Épület és enteriőr fotók a Magyar Építészeti Múzeum Gyűjteményéből
Korábban: