A közép-európai színházépítészet félezer éves történetét bemutató egyedülálló, angol nyelvű kötet hároméves nemzetközi kutatómunka eredményeként jött létre. Több mint 35 cseh, lengyel, szlovák, szlovén, osztrák és magyar színháztörténész, építész és művészettörténész közösen tárta fel a régió színházi építkezésének történeti, politikai és kulturális tényezőit.
A kötet több mint hatszáz színes oldalon a hat ország 73 kiemelt színházépületét mutatja be, építésének, átalakításainak történetét és jelenlegi állapotát bőséges képanyaggal illusztrálva.
A szerkesztők igyekeztek felkínálni a terjedelmes anyag összehasonlító olvasásának lehetőségét: az összes épület kortárs képanyagát egyetlen fényképész készítette és az eredeti tervrajzokat azonos léptékben rajzolták újra. Kilenc tematikus fejezetben a várszínházaktól a legújabb kísérletekig követi végig az építőművészet történetének e sajátos ágát, egyaránt kiemelve a nemzeti jellegzetességeket és a közös hatásokat (külön fejezetben tekinthetjük végig például az osztrák Fellner és Helmer iroda országokon átívelő tevékenységét).
A kötetben szereplő magyarországi színházak leíró szövegeit és a történeti bevezetőt Vargha Mihály írta, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet szerkesztésében, az ott végzett kutatómunka eredményeit összegezve.
A könyvbemutatót Vargha Mihály építészkritikus Tényvisszaverődések című könyvéről szóló kerekasztal-beszélgetés előzi meg.