(MTI) - A kiállítás anyagát 2007 decemberében a Magyar Nemzeti Galériában, azt megelőzően pedig Pekingben láthatta a közönség a kínai Magyar Kulturális Évad nyitó tárlataként - mondta a megnyitóval egybekötött sajtótájékoztatón Szuhay Péter, a fővárosi Néprajzi Múzeum munkatársa, a kiállítás rendezője. Az országos vándorkiállítás keretében Salgótarján után Egerben, Szolnokon, majd Miskolcon vagy Pécsett mutatják még be az alkotásokat. Az eredeti anyag csaknem 20 alkotó 200 művéből áll, Salgótarjánban ennél kisebb gyűjteményt mutatnak be a terek szabta határok között.
Salgótarjánban azért is más a kiállítás, mert a földszinti termet teljes egészében egy helyi művésznek szentelték, az 1977-ben 72 évesen elhunyt Balázs Jánosnak, akinek az emlékére a város 2006-ban egész alakos szobrot is állíttatott. A központi tárlaton szereplő 20 képét a salgótarjáni bemutatóra további 44 alkotással egészítették ki a helyi gyűjteményből.
A kiállítás időpontjára jelentette meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Balázs János - Versek, vallomások, látomások című könyvet, amelyben a verseket és prózákat a megyei múzeum legszebb Balázs János-képei egészítik ki.
Az emeleti kiállítótérben tíz másik alkotó képei láthatók, köztük a salgótarjáni házaspár, Oláh Jolán és Balogh Balázs András munkái, bemutatkozik többek között Oláh Mara, Ráczné Kalányos Gyöngyi és kiállították Pintér Sándor Roma művészek arcképcsarnoka című sorozatát is.