(MTI) - Arra a kérdésre, miszerint érdemes-e manapság kortársakat árverezni, ráadásul meglehetősen magas árakon, Kováts Lajos azt mondta: nagyon is alkalmasnak tartja az időt erre, de csak minőségi ajánlattal. Ezt pedig szerinte kortárs anyaggal lehet biztosítani.
   
A klasszikus nagy mesterművek szinte elfogytak, a gyűjtők nem szívesen válnak meg efféle értékeiktől. Mára a jegyzett klasszikus kortársak tíz-húsz-harminc éves alkotásai is ritkaságnak számítanak, csak aukción vagy galériában szerezhetők meg. Ezért indokolt a több milliós kikiáltási ár például Bak Imre, Szűts Attila, Nádler István, Paizs László, Nyári István, Gyémánt László, ef Zámbó István, Haraszty István, Gaál József vagy Lossonczy Tamás és El Kazovszkij műveiért. A legifjabb nemzedéktől most még kedvező áron lehet vásárolni, s ez jó befektetésnek ígérkezik, hiszen néhány évtized múltán ezek is maradandó értékké válnak.
   

berenyrobert_etamacskaval.jpg
Berény Róbert: Eta macskával
 
Jószerivel az aukció szinte minden második tétele millió forint feletti vagy azt közelítő kikiáltási árról indul. A legtöbbet, 15 millió forintot Berény Róbert második feleségéről festett bensőséges portréjáért, az Eta macskával (Lány pamlagon macskával) című, az 1920-as évek végére datálható vásznáért kérik. Ugyanennyiről indul a Kékruhás nő enteriőrben, Rippl-Rónai József kaposvári ciklusának korai alkotása, amely két évvel ezelőtt bukkant fel egy aukción. Ezt követi árban Román György Barlang című 1947-es olajképe 8,5 millió forintos kikiáltási árral. Az expresszív-szürreális Szabó Vladimír-alkotás, a gazdag koloritú Komédiások falun 8 millió forintos induló árat kapott. Figyelmet érdemlő tétel egy Czóbel Béla-csendélet 6,5 millióért, egy Vaszary János által festett táj 4,2 millióért és Aba-Novák Vilmostól a Három királyok hódolása 3,5 millió forintért.
    
A legdrágább kortárs festmény a 4,6 milliós Hajnali villanás, Méhes László több francia kiállítást megjárt, méretes vászna. Ezt Nádler István és Paizs László egy-egy műve követi.