Kossuth-díj: Rubik Ernő építészmérnök, tárgytervező

Képző

(MTI) - A Rubik-kocka feltalálója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára több mint négy évtizedes, világszerte nagyra becsült tárgyművészeti és feltalálói tevékenységéért, iskolateremtő jelentőségű oktatói munkássága elismeréseként részesült a Kossuth-díjban.
    "Ez nagyon érdekes dolog, hiszen mindaz, amitől a nevem ismertté vált, 1975-ben született" - mondta Rubik Ernő.
    Szavai szerint eltelt néhány év, míg a kocka külföldön is ismertté vált: 1979-ben szerepelt a világ egyik vezető matematikai szaklapja, a The Mathematical Intelligencer címlápján.
    "Mindenféle reklám, kampány nélkül, valóban saját erőből jutott el a nagyvilágba és bizonyított. A játék ma is él. Immár a következő generáció játszik a kockával, amelynek ugyanolyan örömet, kihívást és izgalmat jelent, mint az előző nemzedéknek" - mondta Rubik Ernő, hozzátéve, hogy Magyarországon tartják a Rubik-kocka ez évi világbajnokságát.
    Rubik Ernő abban hisz, hogy az alkotás egy nagyon általános kategória, mindenben, amit teszünk, felfedezhetjük, mindenbe becsempészhetjük az alkotás elemét. Mint mondta, nagyon szeret kertészkedni. Egy szép kert létrehozása olyan alkotás, amely nagyon nehezen mérhető máshoz. Ebben különösen az az izgalmas, hogy élő dolgokkal foglalkozik az ember.
    Rubik Ernő a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett építészmérnökként 1967-ben, majd az Iparművészeti Főiskolán belsőépítészetet tanult 1971-ig. Építész-tervezőként dolgozott és 1970-88 között az Iparművészeti Főiskolán tanított.
    1975-ben mutatta be a Rubik-kockát, amely meghódította az egész világot. 1980-81-ben több országban volt az év játéka, klubokat, egyesületeket, versenyeket és világbajnokságokat szerveztek a Rubik-kocka kedvelői számára.