Kossuth-szobor avatás Pápán

Kultpol

Kossuth Lajos születésének kétszázadik évfordulója alkalmából szeptember 19-én Kossuth szobrot avatnak Pápán. Köszöntőt mond dr.Kovács Zoltán polgármester, Baán László, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára és Angyal Mária művészettörténész.
Török Richárd (fotó) 1991-es bronzalkotása kerül ezúttal az őt megillető helyére. Különös reneszánsza van a jövőre tíz éve, tragikus körülmények között elhunyt, fiatal szobrászművésznek. Tavaly, a millennium évében négy alkotását állították fel köztéren, többek között Mátyás király szobrát Visegrádon és két Szent Istvánt megformálót is. Rendkívüli érzékenységű művész volt, akinek mindössze néhány év adatott az alkotásra, de azt maximálisan kihasználta.

1954-ben született Budapesten. 1975-ben kezdte meg tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán, ahol Somogyi József volt a mestere. 1979-ben végzett.
Legnagyobb sikereit a nyolcvanas években aratta. 1993 januárjában öngyilkos lett.

Schaár Erzsébet és Jovánovics György tekinthetők előzményeknek, és persze a választott mester, Melocco Miklós, de ezeket a hatásokat gyümölcsöző módon érlelte tovább. Szobrai mindenütt megtalálhatók a világban Canberrától New Yorkig. Itthon pedig Török Richárd szülei őrizték fiuk örökségét, amely lassan újra felébred Csipkerózsika-álmából. Ezért szeretnének létrehozni egy emlékszobát, ahol ezek a művek helyet kapnának és egy alapítványt is, amelyet korán elhunyt gyermekükről neveznének el, és díjat alapítanának egy fiatal képzőművész számára.

A Kossuth-szobor

A mester, Melocco Miklós tévedett, amikor a fiatal pályatárs búcsúztatásán azt mondta, tragikusan kettétört a pálya, és nem jött létre életmű. Ahogy Wehner Tibor írja mindmáig egyetlen és meghatározó tanulmányában: "A mester, barátját siratva tévedett: egy, egyetlen mű is lehet életmű.
Török Richárd mérhetetlen nyugalommal szemlélődhet a tragikusan, fájdalmasan rövidre szabott életet élt magyar szobrászok - mint Csikász Imre, mint Götz János, mint Kígyós Sándor, mint Samu Géza - mennyei műtermében. Az az egy mű - gondoljunk a Hippokráteszre, az Oszlopra, a Petőfi-síremlékre, a Szent István-szobrokra, a Szokratész megkísértésére - sokszorosan megvan." Ezek közé tartozik a most felállított Kossuth-szobor is.