(MTI)Lipták Mária, a program ötletgazdája, a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ megyei koordinátora elmondta: a képzés egy tavalyi, nagyon sikeres kezdeményezés folytatása volt. Akkor negyven felnőttnek és nyugdíjasnak tartottak hasonló tanfolyamot, az akkor végzettek ebbe a programba is bekapcsolódtak mentorként. Akkor a program az országban egyedülálló volt, azóta több helyen is átvették, például a szentendrei skanzenben vagy a veszprémi múzeumban.
A fiatalok a tanfolyamon négy témakörből, részlegből választhattak. Lehetőség volt a tárlatvezetésre a képzőművészeti részlegben, a Kass Galériában, a néprajzi gyűjteményben és a természettudományos gyűjteményben. Meglepő volt, hogy a képzőművészeti és a modern művészeteket bemutató Kass Galériát nehezebben feldolgozhatónak tartották a szakemberek, mégis sok fiatal jelentkezett. A természettudományos részleg volt a legnépszerűbb, miután az áll a legközelebb a tananyaghoz.
A hat hét alatt az ország neves szakemberei oktatták a résztvevőket hetente egyszer, ezt követte az önálló felkészülés a választott kiállítás anyagából, majd egy bizottság előtti beszámolóval kellett vizsgázniuk a tanulóknak. A végzettek vállalták, hogy önkéntesként évente néhány alkalommal tárlatvezetést tartanak elsősorban a korosztályukba tartozó csoportoknak.
Lipták Mária elmondta: a programmal az volt a cél, hogy a fiatalokat, akiket a legnehezebb a múzeumba csábítani, megfogják és a képzés után ők keltsék fel a kortársak figyelmét.