Köztéri kiállítás a romák világából

Képző

(MTI) - Az Aroma tárlat nem a romák problémáira, hanem speciális látásmódjára, vizuális szemléletére és alkotásaira összpontosít, mert a szervezők meggyőződése, hogy a művészeten keresztül lehet meghaladni az előítéleteket  - mondta el Vári Zsolt, az egyik szervező, a Magyarországi Roma Galéria Egyesület alelnöke.
 
A köztéri tárlat három nagy vizuális fejezetre oszlik: az első a Ragadjon a kultúra! címet viseli és az utóbbi 40 év magyar roma festőinek alkotásaiból mutat be 40 festmény-reprodukciót. A képeken keresztül a roma szimbólumrendszert - mint a kerék vagy a ló - és eredeti színvilágot ismerheti meg a szemlélő Péli Tamástól Szentandrássy Istvánon át a fiatalabb festőnemzedéket képviselő alkotókig.
 
A Chachipe diák című második rész a Nyílt Társadalom Intézet és az OSA Archívum meghirdette nemzetközi fotópályázat anyagából ad válogatást 40 fényképen keresztül. A chachipe romani nyelven igazságot, valóságot jelent. A 2008-ban meghirdetett versenyre a Roma integráció évtizede programban résztvevő országok fiataljai 25 éves korig nevezhettek képeikkel.
 
Réthy Kinga, az intézet Roma évtized programjának vezetője elmondta, hogy a fotókon - amelyeket cigány és nem cigány fiatalok küldtek be - a megszokottnál sokkal árnyaltabb romaábrázolások vannak. Példaként említette Az én színes életem című fekete-fehér munkát, amelyen szemétdomb tetején ülő fiú látszik égbe emelt karokkal, de nyomon követhető egy hagyományos cigány esküvő is.
 

balinthaz_terripotoczna_alkotasa.jpg
Terri Potoczna egyik alkotása

A tárlat harmadik fejezete a Cigány vagyok címet viseli. Terri Potoczna Londonban született, lengyel gyökerű nem roma brit művésznő kilenc fotófestményén mai magyar romák válnak híres Vermeer és Caravaggio képek főszereplőivé. Ahogy Vári Zsolt elmesélte, a festőnő roma arcokat keresett, a jelentkezők elé rakta a világhíres képeket és mindenki maga választhatott, melyik figura szeretne lenni. Vári Zsolt, mint az egyik szervező, szintén választhatott, ő Caravaggio egyik képének Bacchus figurája akart lenni. A művésznő lefotózta a szereplőket és a festményekbe, a kiválasztott figura helyére tette arcmásukat. Kilenc ilyen fotófestményt láthat majd a közönség.

 
A kiállítás 250 négyzetméteres installációs rendszere speciális kivilágítás mellett két héten keresztül, szeptember 3-ig este is látogatható. A Szabadság téren a délutáni megnyitón zenei produkció, könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés mellett megnézhetik a látogatók annak az öt - roma és nem roma - festőművésznek a képeit, akik délelőtt folyamatosan festenek a belvárosi helyszínen.
 
A roma köztéri kiállítás a Magyarországi Roma Galéria Egyesület és a Törökfürdő Alapítvány szervezésében, a Nyílt Társadalom Intézet és a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ együttműködő partnerségével valósul meg.