Az egyre inkább urbanizálódó Magyarországon talán nehéz elképzelni, hogy vannak olyan települések, amelyekben alig száz ember él, ahol a házak mindössze három párhuzamos utcában állnak, ahol még templom sincs, az istentiszteleteket az iskolaépületben tartják, és ahol a profán közösségi élet egyetlen színtere a kocsma. A Tisza-parti Óballa ilyen: elszállt fölötte az idő, távol esett az utóbbi másfél évtized nagy átalakulásának gócpontjaitól.
Azonban nem Óballa az egyetlen olyan település, ahol ez a változatlanság végül erénnyé válik. A falu ugyanis megőrizte hagyományos, jellegzetes alföldi építészeti stílusát, ugyanakkor csendes kis hely maradt a természeti értékekben is igen gazdag Tisza-vidéken, ami csábítani kezdte a betelepülőket, köztük a pihenni és a különböző művészeti területeken alkotni vágyókat.
Hajnal László művelődésszervező hosszú éveken át különböző intézmények munkatársaként szerzett gyakorlatot, majd 2005-ben visszaköltözött az alföldi kisvárosba, Törökszentmiklósra, ahonnan mindössze tíz kilométer Óballa. Hajnal László céljául tűzte ki, hogy tapasztalatainak felhasználásával felpezsdítse a két, gyakorlatilag összetartozó település kulturális életét. 2005-ben létrehozta az Óballáért, Törökszentmiklós és Kistérsége Kulturális Fejlődéséért Közhasznú Egyesületet, amely alkotóházat hozott létre az óballai régi iskolaépületben.
- Nyolcvan éve épült az iskola - monda el Hajnal László -, idén szeptember 8-án emléktáblát avatunk az évforduló tiszteletére. Kicsit átalakítottuk az épületet, zuhanyzót, mosdót alakítottunk ki benne, így ideális alkotóházzá vált. A természeti környezet gyönyörű, a Tisza mindössze háromszáz méterre van a falutól.
Az egyesület tavaly már meghirdetett két alkotótábort, az egyiknek az agyagművesség, a másiknak a grafika, a festészet volt a témája. Idén áprilisban egy napra - ugyancsak az egyesület kezdeményezésére - feléledt a város "szellemmozija", a Lukács Mozgó, ezen a nyáron pedig újabb alkotótáborok várják a tartalmas kikapcsolódásra vágyókat.
- Az agyagműves és a képzőművész tábort most egyben hirdetjük meg - árulta el Hajnal László. - A foglalkozásokat három kitűnő művész vezeti: Danka Attila grafikus-, valamint Verebes György és Györe Zoltán festőművész. A táborba egyébként gyakorló művészeket is várunk, és olyan amatőröket, akik itt szeretnék ellesni a szakma fogásait. Idén, augusztus második felében először hirdetjük meg a színjátszó tábort, ahol improvizációt, mozgást, beszédtechnikát tanulnak a résztvevők Veres Wanda vezetésével.