Leplekbe burkolózik az április

Képző

A több mint 3500 alkotásból álló Antal-Lusztig-gyűjteményben megtalálható a XX. századi magyar képzőművészet szinte valamennyi jelentős képviselője. Szinyei Merse Páltól Csontváryn, Gulácsyn, Ferenczy Károlyon, majd Anna Margiton, Ámos Imrén és Ország Lilin át egészen napjainkig, Kicsiny Balázs és Német Hajnal műveiig tart az ív, amelyet a gyűjtemény átfog. Több mint 300 magyar művésztől találhatók benne táblaképek, egyedi grafikák, plasztikák és izgalmas installációk.
 

koveseva.jpg
Köves Éva: Leplek
A kollekciót Antal Péter nagyapja, Lusztig Sámuel alapozta meg, aki a húszas években kezdte vásárolni saját kortársai munkáit. Ezek azonban a háborúban elkallódtak, így azt követően a derecskei kereskedő újra nekilátott a gyűjtemény felépítéséhez.
 
Antal Péter eleinte nagyapja szellemiségében folytatta a gyűjtést, 17 évesen azonban már a saját útját járta, s főként a magyar progresszió képviselőit kereste. A kortársakat elsősorban a műtermekből vásárolta, de hamar kialakuló jó kapcsolatai, barátságai révén sokszor ajándékként is kapott képeket vagy egész hagyatékokat. Az elmúlt évtizedekben párhuzamosan vásárolt modern és kortárs munkákat, bár a hangsúly egyre inkább ez utóbbiakra kerül.  
 
A hónap műtárgya programsorozat keretében a Modem 3. emeleti múzeumpedagógia termében minden hónap utolsó péntekén 17 órától 18 óráig ingyenes előadást tartanak az adott hónap műtárgyáról. Ez áprilisban Köves Éva Leplek című festménye. A műalkotáshoz kapcsolódó téma: fotó és festészet kapcsolata a kortárs képzőművészetben. Az előadásokat György Gabriella múzeumpedagógus és Szabó Attila médiaművész vezeti.