Létezik-e nemzeti építészet? - kérdezi a TACE kiállítása

Képző

A színházépületek és egyéb színházi terek formáinak időbeli alakulása igencsak érdekes témája Közép-Európa építészetének, főként a régió multikulturális összetételének köszönhetően. A kiállítás egyik célja, hogy kirajzolja a régió színházépítészeti eseményeinek nagy ívű mintázatát. A kiállítás szervezői két tengely mentén szervezték az anyagot: a jelenleg fennálló államrendszer, valamint a lineáris kronológia vonalán. Ezt a koncepciót tükrözi a tárlat leleményes építészeti értelmezése, mely kottavonalakat idéz meg.
 
 
Minden országot körülbelül egy tucat színházépület, illetve színházi tér képvisel a kiállításon. Csehországból például a prágai Nemzeti Színház, az Alfred ve dvore és az Európában egyedi Vlasta Chramostová lakásszínház. A Theater an der Wien és a Burgtheater mellett a grazi modern MUMUTH zenei központ is látható lesz, melyet tavaly nyitottak meg. Lengyelországot többek között a 2008-ban megnyílt Opera Krakowska, a varsói Teatr Wielki - Lengyel Nemzeti Opera. Szlovákia színházépítészetéből a látogatók nemcsak a pozsonyi Nemzeti Színház régi és új épületét tudják majd összehasonlítani, hanem megismerhetik, például, a hlohoveci Nemesi Színházat.
 
 
A magyar színházépítészet példái között lesz az új Nemzeti Színház és a kolozsvári Állami Magyar Színház, felhívva a figyelmet a közép-európai kultúrák keveredésére.
 
A tárlatot a hároméves TACE (Theatre Architecture in Central Europe/Színházépítészet Közép-Európában) projekt részeként Igor Kovacevic főkurátor és nemzetközi csapata hozta létre. "A színházat gyakran a nemzeti kultúra és nyelv egyik fontos tartópilléreként határozzák meg. Úgy tűnik, hogy sokszor az építészet sem mentesül a nemzeti vagy nacionalista jellemzőktől. Jó ez vagy sem? A kiállítás fontos tétje, hogy választ találjunk erre a kérdésre" - mondja Igor Kovacevic.
 
A hétköznapokon túl című kiállítás mindegyik állomásán gazdag kísérőprogramok is várják a látogatókat. A TACE konferenciát március 26-27-án rendezik meg.
 
A rendezvény keresi a kapcsolódási pontokat színházépítészet, várostervezés, színházi rendezés és látványvilág között, előadások és pódiumbeszélgetések keretében. Színház és urbanisztika; a város, mint színház; közterek és középületek szerepe a városképben; színház alkalmi terekben; díszlet és építészet; térélmény a városban, a színházépületben és a színpadon.
 
A TACE projekt eseményeiről, valamint a régió színházépítészetének legújabb eredményeiről a www.theatre-architecture.eu holnapon tájékozódhatnak.