Levéltárba került a megszűnt szolnoki papírgyár múzeumának anyaga

Képző

(MTI) - A több hónapos előkészítő munka után a levéltárba került tárgyakból és szemléltető tablókból állandó kiállítást rendeztek be, hogy a papírgyár bezárása ellenére a város iparára jellemző értéket megőrizzék az utókor számára - mondta a közgyűjtemény igazgatója, Fülöp Tamás.
   
Mint az igazgató fogalmazott, a papírgyártás és az írás történetét összefoglaló, látványos és érdekes dokumentumok, tárgyak nagy segítséget nyújtanak a megyei levéltár közművelődési céljainak megvalósításában. Az állandó kiállítás tematikája szerencsés összhangban van a levéltárban végzett tudományos és feldolgozó munkával, és szervesen illeszkedik ahhoz.
   

szolnok_papirgyarmuzeuma_by_jnszm_hu.jpg
 A merített papír készítése maketten

A múlt tiszteletéről és nagyfokú szakmai hozzáértésről tanúskodó makettek a kínai papíröntés technikájától egészen a modern papírgépekig szemléltetik a legfontosabb íráshordozó előállításának hagyományos és újkori módjait. A tablók a vízjelek és írásformák történetétől a modern könyvnyomtatásig foglalják össze az emberi kommunikáció ezen egyedülálló formájának történetét. A tablók és vitrinek segítségével a levéltár szemléletesen, de a gyakorlat szempontjait is figyelembe véve mutathatja be a különböző íráshordozók előállítását, az írástípusok történetét.

   
Szolnok és a papírgyártás kapcsolata több mint háromnegyed évszázados múltra tekint vissza. A város természeti adottságainak, földrajzi helyzetének, valamint forgalmi szerepének köszönhetően a XIX. és XX. században az Alföld egyik ipari központjává vált, ahol a vasúti járműipartól a könnyűiparon, az élelmiszer-feldolgozó iparon át egészen a nehézvegyiparig gyárak sora működött. Ez a tradicionális ipar a XX. század végén és az új évezred elején - döntően a nemzetközi folyamatok hatására - jórészt elvesztette gazdasági létének alapjait. A magyar gazdasági szerkezet átalakulása, a nagymértékű piacvesztés, a szállítási és energiaköltségek növekedése a nagyvállalati háttérrel rendelkező megyei cégeket is nehéz helyzetbe sodorta. Ennek a folyamatnak vált áldozatává a külföldi tulajdonú szolnoki papírgyár is, amelyben 2008 tavaszán szűnt meg véglegesen a termelés.