Ma adják át a Formatervezési ösztöndíjakat

Képző

A holnap nyíló kiállítás az Iparművészeti Múzeumban a formatervezési ösztöndíjas alkotók 2006. évi munkáit mutatja be, a szűkebb szakmán túl az érdeklődő közönségnek is. Hét első-, hat másod- és négy harmadéves, összesen 17 ösztöndíjas munkája tekinthető meg a tárlaton.
A rendezvény fő vonzereje elsősorban abban rejlik, hogy a fiatal formatervezők - részben életkoruknál fogva, részben tehetségükből adódóan - jó néhány új problémát vetnek fel, illetve újszerű módon közelítenek és oldanak meg kérdéseket. A tárgy- és környezetkultúra fontosságára fogékony érdeklődők számos érdekes ötletfelvetéssel és tárggyal találkozhatnak.
A fiatal formatervezők számára évente meghirdetett és odaítélt ösztöndíjat 1988-ban alapította három minisztérium, először 1989-ben adták ki az ösztöndíjakat. Az alapítók célja az volt, hogy ily módon is segítsék a pályakezdő formatervezők, iparművészek szakmai fejlődését. Az alkotómunka támogatásával hozzájáruljanak a magyar ipari formakultúra, tárgykultúra, környezetkultúra színvonalának emeléséhez, illetve a design integrációjával az innovációban, a hazai gazdaság versenyképességéhez.
A 2006. évi ösztöndíjprogramot a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, a Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Formatervezési Tanács közösen hirdette meg. Az ösztöndíjprogram lebonyolításáról a Magyar Formatervezési Tanács Irodája gondoskodik.
A pályázatra minden évben azok a 35. évet még be nem töltött, szakirányú diplomával rendelkező tervezők jelentkezhetnek - egy szakmailag megalapozott programmal és feladattervvel -, akik önálló, alkotói tevékenységet folytatnak. Azt ösztöndíj odaítéléséről szakmai testület, az ösztöndíjbizottság dönt. Az ösztöndíjasok írásban, szóbeli beszámolón és nyilvános kiállításon adnak számot a végzett éves munkáról. A maximum hároméves ösztöndíjas időtartamon belül az ösztöndíjbizottság jogosult határozni az ösztöndíj évenkénti meghosszabbításáról, illetve visszavonásáról.
A kiállítás megnyitóján a kiállított tárgyak fotódokumentációja CD-n is kapható.

2006. évi Moholy-Nagy László Formatervezési ösztöndíjasok:

1. Buczkó Bence 1. éves - Újrahasznosított műanyagok esztétikája
2. Félegyházi András 1. éves - Kiállítási paravánrendszer fejlesztési programja
3. Hamvas Annamária 3. éves - Környezetbarát csomagolórendszerek fejlesztése
4. Hegedüs Babett 2. éves - Bútorjáték óvodáskorú gyermekek részére
5. Horváth Anikó 2. éves - Wérebortéga - utcai, sportos cipőviselet
6. Klausz Andrea 1. éves - A Szerencsi csokoládé öröksége, kísérlet egy elfeledett hungaricum újjáélesztésére (Nosztalgia termékek csomagolásának és arculatának kialakítása)
7. Lakos Dániel 1. éves - Egyszerűség és gyárthatóság a bútortervezésben
8. Lenkei Balázs 1. éves - @-szék Interaktív, ergonómikus számítógépes munkaszék
9. Lipóczki Ákos 3. éves - Kreatív gyermekjáték tervezése
10. Marosi László 1. éves - Pendrive/pendant avagy műszaki ékszerek
11. Molnár Balázs 1. éves - Panellakások vizesblokkjainak felújítása
12. P. Horváth Anna 2. éves - Teki-mozgásfejlesztő játékrendszer tervezése, továbbfejlesztése
13. Stunya János 3. éves - Gyermekek utazásával kapcsolatos formatervezési és ergonómiai problémák kutatása és megoldása városi, elővárosi távolsági és iskolabuszok esetében
14. Szabó László 2. éves - Alternatív kialakítású beltéri ajtók, térelválasztók - mint dekorációs elemek - tervezése
15. Szőke Barbara 2. éves - Városmimikri - színek, raszterek, képek megjelenítése az építészeti üvegfelületeken
16. Terebessy Tóbiás 2. éves - Neo-Nomád - fénylények és fényforrások létrehozása
17. Vitányi Anna 3. éves - A kreativitás és a design. Kreatív technikák alkalmazása a korszerű ipari ruhagyártás területén.

A kiállítás helye: Iparművészeti Múzeum, Budapest, IX. Üllői út 33.-37.
A kiállítás látható: 2007. február 7.- 25. között
Nyitva tartás: hétfő kivételével, 10-től 18 óráig

A képen Buczkó Bence (1. éves) Újrahasznosított műanyagok esztétikája című munkája