Már tízezren látták a Zsolnay-porcelánritkaságokból álló kiállítást Pécsett

Képző


pecs_sikorskihaz_zsolnayaranykora_gyugyilaszlo_schmittpal_dpecs20100901002.jpg
Gyugyi László és Schmitt Pál a megnyitón - a háttérben Szőcs Géza államtitkár

(MTI) - A szeptember elsején nyílt tárlat tízezredik látogatója Kolozsvári Györgyné lett, aki Budapestről érkezett egy hatfős csoporttal. Mint elmondta, már többször meg akarták nézni a kiállítást, de eddig nem sikerült időpontot kapniuk. 

    Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere a Zsolnay aranykora visszatér Pécsre című albummal, egy Európa Kulturális Fővárosa (EKF) ajándékcsomaggal, valamint emléklappal köszöntötte a szerencsés látogatót. 
    A baranyai megyeszékhely polgármestere a látogatószám kapcsán kiemelte: fantasztikus teljesítmény ez egy olyan múzeumtól, amely csak félüzemmódban működik, hiszen a Zsolnay Kulturális Negyed még épülőben van. Megjegyezte: március végére kész lesz a terület nagy része, így akkor már nemcsak előzetes bejelentkezéssel lehet megtekinteni a kiállítást. 
    A Sikorski-házban berendezett tárlat anyagát Gyugyi László, korábban a világ legnagyobb Zsolnay-magángyűjteményeként számon tartott 600 darabos kollekciója alkotja, melyet Pécs a közelmúltban a piaci ár feléért, 1,3 millió euróért vásárolt meg az Egyesült Államokban élő nyugdíjas elektromérnöktől. 
    A vételár, a banki átutalás, valamint a műtárgyak szállítási, kiállítási és egyéb költsége együttesen mintegy 600 millió forint volt, a tetemes összeg okán Pécs polgármestere idén júniusban adománygyűjtő akciót is hirdetett. 
    A ma már a Zsolnay Örökség Kezelő Nonprofit Kft. tulajdonát képező gyűjtemény 576 egyedi kerámiatárgyból, hat, vízfestékkel készült egyedi Zsolnay-tervrajzból és két fényképalbumból áll. Gyugyi László négy évtized alatt hozta létre egyedülálló kollekcióját, melyet a nagyközönség együtt még sohasem láthatott, az csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett Zsolnay a nagyvilágból című könyvből volt ismert. 
    A gyűjtemény eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi László ugyanis a Zsolnay manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szerepelt alkotásait vásárolta meg. Az a csekély számú, úgynevezett duplum példány, amelyeket e kiállításokra küldött tárgyakból őriztek Magyarországon, megsemmisült az első és a második világháborúban.