Maradhat a Képíró utcában az egykori Stúdió Galéria

Képző


studiogaleria_fkse_sajtaj_petranyizsolt_konigfrigyes_szegedy-maszakzoltan_selleyzoltan_dkoko20080627003.jpg
Jobbról: Petrányi Zsolt, a Műcsarnok ügyvezető igazgatója, Kőnig Frigyes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Szegedy-Maszák Zoltán, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektor-helyettese, és Sélley Zoltán az V. Kerületi Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója sajtótájékoztatót tart

(MTI) - A demonstrációt a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) eredetileg azért szervezte, mert az V. kerületi önkormányzat döntése értelmében június 30-án ki kellett volna költöznie a Képíró utca 6. szám alóli helyiségből az ott 1994 óta működő Stúdió Galériának, amelyet 2007 szeptemberétől Labor néven közösen működtet a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ Alapítvány, az FKSE, valamint a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE).

 
Sélley Zoltán, a Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója a belvárosi bérleti díjak emelését indokolva hangsúlyozta: a kerületben 1250 bérlő van, közülük csak ezren fizettek eddig emelt bérleti díjat, ez 2004 óta 3 és fél milliárd forint kiesést okozott az önkormányzatnak. Tájékoztatása szerint a non-profit szervezetek, és így a Labor számára is a megemelt bérleti díjat az ingatlan forgalmi értékének két százalékában állapítják meg.
 
Utalt arra, hogy sikerült megegyezésre jutni az elmúlt évek bérleti díjkülönbségeiből felhalmozódott tartozás kiegyenlítésének ügyében is. Mint mondta, a vagyonkezelő és a Labor közötti megállapodás kitér arra, hogy pontosan milyen konstrukcióban fizeti meg a galéria az elmaradt bérleti összeget.
 
Fenyvesi Áron, az FKSE titkára elmondta: mivel a galériát korábban kereskedelmi tevékenységet folytató szervezetként kezelte az önkormányzat, 3,5 millió forintos díjhátralékuk halmozódott fel. Miután azonban most már non-profit szervezetként tekintenek a Laborra, ennek csupán 20 százalékát kell megfizetniük, kamatmentes részletekben.
 
Fenyvesi Áron hozzátette, felmerült annak lehetősége is, hogy az önkormányzat támogatást nyújtson a galéria működtetéséhez, ám ennek részleteiről a későbbiekben, a bérleti feltételekről szóló megállapodás aláírását követően tárgyalnak majd.
 
A pénteki rendezvényen elindítottak egy gyűjtést is: az adományokból befolyó összeget a tartozás törlesztésére fordítják majd. A támogatók a segítségért cserébe FKSE-katalógust és kiadványokat kapnak.
 

studiogaleria_FKSE_sajtaj_PetranyiZsolt_StefanovicTijana_BencsikBarnabas_DKOKO20080627001.jpg
Balról: Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum igazgatója, Stefanovic Tijana a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület vezetőségi tagja és Petrányi Zsolt, a Műcsarnok ügyvezető igazgatója

Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum főigazgatója, a Stúdió Galéria egykori vezetője a rendezvényen hangsúlyozta: számára "megnyugvást" jelent, hogy megmarad a non-profit kiállítóhely. Mint arra rámutatott, a Labor az elmúlt két évtizedben olyan fontos helyszínné vált, amely művészeti karriereket határozott meg, és amely fontos szerepet töltött be a kortárs magyar képzőművészet alakjainak életében.