Marina Abramovic a világ öt legellentmondásosabb művésze között

Képző

(MTI) - A tévé ICON című kulturális műsorában a nézők szavazati alapján alakult ki a sorrend: az első helyre került Santiago Sierra spanyol születésű művész, aki Mexikóvárosban él, alkotásaival a társadalom peremére szorított embereket sújtó igazságtalanságokra irányítja a figyelmet. 2006-ban készített munkájával, a 245 köbméter cíművel nagy kritikai visszhangot váltott ki. Németországban, Pulheimben, a használaton kívüli zsinagógában alakított ki egy gázkamrát.
    

A második helyre került Ai Vejvej, akinek legutóbb a londoni Tate Modernben kiállított Sunflower Seeds (Napraforgómagok) című installációja százmillió, kézzel készített porcelán napraforgómagból áll. A művész dizájnertanácsadóként részt vett a pekingi olimpiai stadion tervezésében is. 
    
A harmadik lett a listán Jeff Koons amerikai festő és fotográfus, aki a legszélesebb rétegekhez jutott el Cicciolináról készített erotikus fotográfiáival, amikor 1991 és 1995 között a felesége volt a magyar származású olasz pornószínésznő. Elsősorban a legbrutálisabb giccs átlényegítése érdekli.
    
Marina Abramovic szerb-montenegrói művész a negyedik lett. A Belgrádban született, most 64 éves művész magát a "performansz nagyanyjának" titulálja. Tavalyi életmű-kiállításán, a The Artist is Present (Jelen a művész) címűn: a New York-i Modern Művészetek Múzeumában maga is kiállítási tárgy volt, egy asztalnál ült hosszú, zárt nyakú, vörös ruhában, fekete, befont hajjal, és rezzenéstelen arccal nézte a vele szemben helyet foglalókat napi hét órán keresztül, összesen 75 napon át.
    
Az ötödik helyet szerezte meg a listán Richard Prince panamai születésű, 61 éves amerikai festő- és fotóművész, akinek a legismertebb fotósorozatán, a Spiritual America címűn látható például a tízéves Brooke Shields, a későbbi filmsztár, amint egy zuhanykabinban áll meztelenül. Ez a sziluettet ábrázoló kép a negatív kritikák özönét zúdította Prince-re.